Magnerot

Magnerot je prípravok, ktorý môže byť podávaný ľuďom s nedostatkom horčíka. Účinnou zložkou prípravku je už spomínaný horčík.

Princíp doplnku Magnerot


Magnerot sa používa pri poruchách svalovej a srdcovej činnosti spôsobených nedostatkom horčíka, ako sú kŕče v lýtkach, tetánia (svalové zášklby) alebo angína pektoris (bolesť v hrudníku vyvolaná prechodným nedostatočným prekrvením srdca).

Ďalej sa užíva pri nedostatku horčíka následkom jednostrannej výživy alebo užívania rôznych liekov (antikoncepčné a močopudné prípravky alebo preháňadlá), pri alkoholizme alebo pri nedostatočnej kompenzácii zvýšenej potreby horčíka (obdobie dojčenia alebo počas stresu).

Užíva sa počas tehotenstva (pri riziku predčasného pôrodu, preeklampsii), pri niektorých poruchách srdcového rytmu, spôsobených najmä predávkovaním digitalisovými glykozidmi a pri ateroskleróze.

Využitie

Tento doplnok je odporúčaný u ľudí, ktorí majú nedostatok horčíka a s tým súvisiace príznaky.

Obvykle ide o nepríjemné vnemy v dolných končatinách, pocity ťažkých nôh a kŕče dolných končatín.

Podávanie

Vyrába sa v podobe tabliet o sile 500 miligramov a bežná dávka pre dospelého človeka je 1-6 tabliet denne (podľa tiaže nedostatok horčíka).

Horčík obsiahnutý v lieku má vzájomne opačný účinok s vápnikom na srdcový sval a svalstvo (horčík zoslabuje silu srdcového sťahu i svalové napätie), zosilňuje ochrňujúci účinok látok typu kurare na kostrové svalstvo.

Zosilňuje účinok antibiotík, znižuje účinok tetracyklínu (antibiotikum). Zosilňuje centrálne tlmivé účinky liekov na spanie a liekov tlmiacich centrálny nervový systém.

Pri súčasnom užívaní prípravkov s obsahom železa môže byť narušené vstrebávanie železa.

V tomto prípade musí byť dodržaný odstup 2 – 3 hodín medzi užitím lieku s obsahom horčíka a lieku s obsahom železa. Rovnaké zásady platia pri užívaní fluoridu sodného.

Nevýhody

Magnerot nemá veľké vedľajšie účinky, avšak sa neodporúča prekročiť dennej odporúčanej dávky. Zvýšený prísun horčíka totiž môže vyvolať svalovú slabosť, únavu a hnačky. Viac si prečítajte v článku o predávkovaní horčíkom.

Ak ste tehotná alebo dojčíte, ak si myslíte, že ste tehotná alebo ak plánujete otehotnieť, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom predtým, ako začnete užívať tento liek.

Magnerot sa odporúča užívať najmä počas tehotenstva a dojčenia.

Dlhodobé užívanie najmä v posledných mesiacoch tehotenstva môže vyvolať svalovú slabosť u novorodenca.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button