Mabthera

MabtheraMabthera patrí medzi lieky využívané predovšetkým v hematológii, jeho účinnou zložkou je zlúčenina rituximab.

Princíp lieku Mabthera


Rituximab spadá do problematiky biologickej terapie. Jedná sa o monoklonálnu protilátku zameranú proti receptoru CD 20, ktorý sa nachádza na povrchu nádorových buniek väčšiny lymfómov skupiny B.

Po nadviazaní rituximabu na receptor dochádza k likvidácii nádorových buniek.

Využitie

Mabthera sa môže používať na liečbu niekoľkých odlišných ochorení u dospelých. Váš lekár môže predpísať tento liek na liečbu:

  • non-Hodgkinovho lymfómu
    Je to ochorenie lymfatického tkaniva (súčasti imunitného systému), ktoré postihuje typ bielych krviniek nazývaných B-lymfocyty. Tento liek sa môže podávať samotne alebo s ďalšími liekmi nazývanými „chemoterapia“. U pacientov, u ktorých je liečba účinná, sa liek môže používať ako udržiavacia liečba počas 2 rokov po skončení úvodnej liečby.
  • chronickej lymfocytovej leukémie
    Chronická lymfocytová leukémia (CLL) je najčastejšia forma leukémie u dospelých. CLL postihuje hlavne lymfocyty, B-bunky, ktoré pochádzajú z kostnej drene a vyvíjajú sa v lymfatických uzlinách. Pacienti s CLL majú veľmi veľa abnormálnych lymfocytov, ktoré sa hromadia hlavne v kostnej dreni a krvi. Delenie týchto abnormálnych B-lymfocytov je príčinou príznakov, ktoré môžete pociťovať. Mabthera v kombinácii s chemoterapiou ničí tieto bunky, ktoré sa postupne odstraňujú z tela pomocou biologických procesov.
  • reumatoidnej artritídy
    Reumatoidná artritída je ochorenie kĺbov. B-lymfocyty spôsobujú niektoré zo symptómov, ktoré máte. Tento liek sa používa na liečbu reumatoidnej artritídy u pacientov, ktorí vyskúšali iné lieky, avšak tieto lieky prestali buď účinkovať, neúčinkovali dostatočne alebo vyvolávali vedľajšie účinky. MabThera sa zvyčajne používa spolu s iným liekom, ktorý sa nazýva metotrexát.

Podávanie

Liek sa vyrába ako roztok, ktorý je určený na intravenóznu aplikáciu v podobe infúzie. Dávka je individuálna a závisí od hmotnosti pacienta a indikácie užívania lieku.

Aplikácia lieku bez odporúčania lekára je prísne zakázaná.

Nevýhody

Mabthera môže po aplikácii vyvolať mnoho vedľajších účinkov vrátane zvýšenia teploty, zimnica, tráviacich ťažkostí, bolestí hlavy a zvýšeného výskytu infekcií.

Z ďalších nepríjemných vedľajších účinkov sa môže objaviť nedostatok bielych krviniek a krvných doštičiek, febrilná neutropénia, poruchy srdcového rytmu a známky srdcového zlyhania.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button