Kytril

KytrilKytril je liek, ktorý patrí medzi setróny, čo sú veľmi efektívne lieky proti zvracaniu (antiemetiká). Jeho účinnou zložkou je zlúčenina granisetron.

Princíp lieku Kytril


Granisetron blokuje určitý podtyp serotonínových receptorov v mozgu a tým blokuje pocit nevoľnosti a tlmí zvracavý reflex.

Úplne presný mechanizmus účinku však stále nie je celkom jasný.

Použitie

Kytril používame u pacientov tam, kde chceme utlmiť silný pocit nevoľnosti a zvracanie.

Môže sa jednať o infekcie tráviaceho traktu, stavy spojené s motaním hlavy, pooperačné stavy a samozrejme liečbu nádorových ochorení (chemoterapiu, ožarovanie), kedy lieky skutočne prinášajú pacientom veľkú úľavu.

Podávanie

Tento liek smie byť užívaný len podľa odporúčania lekára. Liek sa vyrába vo forme tabliet o sile 2 miligramy a bežná dávka u dospelého človeka sú 1-2 tablety denne, zvyčajne sa podávajú hodinu pred chemoterapiou.

Tablety sa majú prehltnúť celé a zapiť vodou (perorálne použitie). Túto dávku možno podľa efektu ďalej navýšiť.

Tablety majú však skôr preventívny význam, a keď už zvracanie vznikne, tak je vhodné podať Kytril v injekčnej forme (vnútrožilovej injekcie alebo rýchla infúzia).

Dávka preparátu sa u jednotlivých pacientov líši. Závisí od veku, telesnej hmotnosti a na tom, či bude tento liek dostávať ako prevenciu alebo ako liečbu nevoľnosti a zvracania. Lekár určí, aké množstvo lieku bude pacient dostávať.

Tento liek za normálnych okolností nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Za normálnych okolností sa nesmie užívať tento liek počas tehotenstva.

Nie je známe či tento liek prechádza do materského mlieka.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Kytril nemá väčšinou zásadné nevýhody, niekedy boli po jeho podaní hlásené nešpecifické ťažkosti ako bolesti hlavy, návaly tepla, bolesti na hrudníku, zápcha a pokles krvného tlaku.

Medzi časté vedľajšie účinky patria napr. problémy so spánkom (nespavosť), zmeny funkcie pečene viditeľné z krvných testovhnačka.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button