Karvea

KarveaKarvea patrí do liekovej skupiny sartany. Sartany sú jedny z najvyužívanejších liekov na krvný tlak a užíva ich podstatná časť interne sledovaných pacientov. Účinnou zložkou lieku je zlúčenina irbesartan.

Liek Karvea a jeho princíp


Tento liek blokuje aktiváciu  AT1 receptorov v mozgu, čím znemožňujú angiotensínu 2 (endogénny hormón) aby sa na ne viazal a tým zvýšil krvný tlak.

Taktiež pôsobí vasodilačne, rozširuje cievy.

Využitie

Irbesartan, aktívna látka lieku Karvea, sa používa najmä na liečbu zvýšeného krvného tlaku, v druhej rade aj pri obličkových ochoreniach na spomalenie priebehu choroby, taktiež sa predpisuje pri cukrovke 2. stupňa.

Tento liek môžeme použiť v podobných indikáciách ako ACE-Inhibítory, tj. u vysokého tlaku a u chorôb srdca (stavy po infarktoch, srdcové zlyhávanie a pod.).

Vhodné sú v situácii, keď sa vysoký tlak kombinuje s postihnutím obličiek u cukrovky 1. typu a 2. typu.

Sartany však všeobecne podávame skôr ako druhú voľbu vtedy, keď ACE-Inhibítor nemožno použiť (napríklad pri nepríjemnom suchom kašli, ktorý ACE-Inhibítory narozdiel od sartany spôsobujú).

Podávanie

Liek je viazaný na lekársky predpis, každé užitie treba konzultovať s odborným lekárom. Bežné dávkovanie je 150mg až 300mg aktívnej látky v jednej tablete.

Nevýhody

Tak ako všetky liečivá, aj Karvea má vedľajšie nežiadúce účinky:

Nežiaduce účinky sú však zriedkavé. Preparát môže sám o sebe alebo v kombinácii s inými liekmi na tlak spôsobiť prudké zníženie tlaku a možný kolaps.

V kombinácii s inými liekmi (typicky s Verospiron) môžu sartany vyvolať nebezpečnú hyperkaliémiu. Sartany by nemali byť podávané v tehotenstve a dojčiacim matkám.

Ak pri liečbe na sebe zistíte tieto príznaky, kontaktujte svojho lekára.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/karvea

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button