Karbicombi

KarbicombiKarbicombi je kombinovaný preparát, ktorý obsahuje dve účinné zlúčeniny – kandesartan patriaci medzi sartany a hydrochlorotiazid, ktorý patrí medzi diuretiká.

Princíp lieku Karbicombi


Preparát kombinuje účinok oboch jeho zložiek na kardiovaskulárny systém, kedy dochádza k rozšíreniu krvných ciev a zvýšeniu výdaja tekutiny obličkami s následným poklesom krvného tlaku.

Kandesartan patrí do skupiny liečiv nazývaných antagonisty angiotenzínu II. Spôsobujú rozšírenie, relaxáciu (uvoľnenie napätia) svalov krvných ciev. Toto napomáha poklesu krvného tlaku.

Hydrochlorotiazid patrí do skupiny liečiv nazývaných diuretiká (močopudné látky). Hydrochlorotiazid pomáha telu vylučovať vodu a solí ako je sodík do moču. Toto napomáha poklesu krvného tlaku.

Využitie

Karbicombi používame na liečbu vysokého krvného tlaku. Kombinovaný preparát je vhodný nie ako prvá voľba, ale skôr už pri stabilizovanom pacientovi, ktorý je liečený väčším množstvom liekov a lekár chce znížiť množstvo užívaných tabliet.

Podávanie

Karbicombi sa nesmie užívať bez odporúčania lekára. Liek sa vyrába vo viacerých formách podľa sily jednotlivých zložiek.

Najnižšia dávka je 8 / 12,5 (tj. 8 miligramov kandesartanu a 12,5 miligramov hydrochlorotiazidu) a najvyššia je 32/25 (tj. 32 miligramov kandesartanu a 25 miligramov hydrochlorotiazidu).

Bežne používaná dávka je jedna tableta denne. Tableta sa má prehltnuť a zapiť vodou. Je vhodné užívať tabletu v rovnaký čas každý deň. Pomôže to zapamätať si, že pacient má tabletu užiť.

Počas užívania Karbicombi môžu pacienti pociťovať únavu alebo závrat.

Ak pacient pociťuje tieto príznaky, nie je vhodné aby viedol vozidlo, ani pracoval s rôznymi nástrojmi či strojmi.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Karbicombi môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť jeho prílišné zníženie.

Sartany majú inak efekt na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. s Verospiron) môžu spôsobiť hyperkalémiu.

Podávanie v tehotenstve a u dojčiacich žien sa neodporúča. Diuretikum môže spôsobiť dehydratáciu a rozvrat vnútorného prostredia organizmu.

Medzi časté vedľajšie účinky patrí napr. znížené množstvo sodíka v krvi, zvýšenie alebo zníženie hladiny draslíka v krvi, zvýšené množstvo cholesterolu, pocit závratu/točenie hlavy alebo mdloba, bolesť hlavy, infekcie dýchacích ciest.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button