Ikametin

IkametinIkametin je liek predpisovaný pri ochoreniach kostí, ktorý patrí medzi bisfosfonáty. Jeho účinná látka je zlúčenina kyselina ibandrónová (ibandronát).


Princíp lieku Ikametin

Kyselina ibandrónová pôsobí v kostiach, kde tlmí aktivitu tzv. osteoklastov, čo sú bunky odbúravajúce kostnú hmotu. Okrem toho kyselina ibandrónová zlepšuje mineralizáciu kostí.

Použitie

Ikametin sa používa pri stavoch spojených s rednutím kostí. Zrejme najčastejšou indikáciou je osteoporóza u žien po menopauze. Okrem toho sa používa aj pri nádorových stavoch s kostnými metastázami ako prevencia patologických zlomenín a v terapii zvýšenej hladiny vápnika v krvi.

Podávanie

Ikametin sa vyrába v tabletkách o sile 50 a 150 miligramov a smie byť užívaný len podľa presného doporučenia lekára.

Tableta o sile 150 miligramov sa užíva najmä pri osteoporóze a bežná dávka pre dospelého človeka je jedna tableta mesačne užitá vždy v rovnaký kalendárny deň.

Tableta o sile 50 miligramov sa používa skôr u zmienených komplikácií nádorových ochorení a bežná dávka je v tomto prípade 1 tableta denne.

Tableta sa užíva ihneď ako ráno pacient vstane a skôr ako niečo zje alebo vypije (na prázdny žalúdok). Tableta by sa mala prehltnuť a zapiť plným pohárom obyčajnej vody (aspoň 180 ml). Tabletu nie je vhodné zapíjať vodou s vysokou koncentráciou vápnika, ovocným džúsom ani akýmikoľvek inými nápojmi.

Bio a Raw potraviny

Ďalšiu hodinu (60 minút) po užití tablety si pacient nesmie ľahnúť ak neostane vo vzpriamenej polohe (stáť alebo sedieť), časť lieku by sa mohla vrátiť do pažeráka. Nie je vhodné nič piť a jesť (okrem pitnej vody v prípade potreby), neužívať žiadne iné lieky. Po hodine sa môže pacient prvý krát naraňajkovať a napiť.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Ikametin môže spôsobiť rôzne tráviace ťažkosti (nechutenstvo, nevoľnosť, zvracanie) a niekedy sa po užití objaví zvýšená teplota s bolesťami svalov, kostí a kĺbov.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Momentálne prebieha aj akcia kde pri kúpe 2 vybraných produktov dostane tretí zadarmo 2+1 zadarmo – len do vypredania zásob!

U niektorých dlhodobejších používateľov sa objavili očné zápaly a vzácne aj alergické reakcie. V niektorých prípadoch môžu bisfosfonáty zaúčinkovať príliš silno a spôsobiť pokles vápnika v krvi so vznikom kŕčov a rôznych porúch rytmu. Tento liek sa nemá podávať deťom alebo dospievajúcim vo veku do 18 rokov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.