Estan

EstanEstan sa radí medzi často predpisované psychiatrické lieky, patrí medzi antidepresíva (presnejšie tzv. SSRI antidepresíva). Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina escitalopram.

Princíp lieku Estan


Escitalopram ovplyvňuje v mozgu systém tzv. neuromediátorov, čo sú zlúčeniny umožňujúce prenos vzruchov medzi nervovými bunkami.

Escitalopram bráni spätnému vychytávaniu neuromediátora serotonín a zvyšuje tak jeho množstvo v mozgu. Tým dochádza k zmenám v centrálnom nervovom systéme a k zlepšeniu nálady.

Použitie

Estan sa používa pri poruchách nálady, ktoré sú v našej populácii veľmi časté. Medzi tieto choroby patrí depresia, maniodepresívna psychóza, niektoré fóbiepanická porucha, obsedantno-kompulzívna choroba a ďalšie úzkostné poruchy.

Veľkou výhodou tohto a jemu podobných liekov je, že nepôsobia utlmujúco (tj. neuspávajú) a nenarušujú intelekt liečeného.

Podávanie

Je nutné presne dodržať dávkovanie určené predpisujúcim lekárom, čo je obvykle psychiater.

Dávkovanie u dospelého sa väčšinou začína jednou tabletou denne o sile 20 miligramov a môže sa časom s opatrnosťou zvýšiť.

Estan nemá byť použitý na liečbu detí a mladistvých do 18 rokov. Neodporúča sa náhle vysadenie lieku, mohli by sa objaviť nepríjemné abstinenčné príznaky. Úplne neprípustné je užívanie preparátu bez vedomia lekára

Hoci nebol preukázaný vplyv escitalopramu na intelektové funkcie a psychomotorické schopnosti, je potrebné vziať do úvahy, že každé psychofarmakum môže ovplyvniť schopnosť úsudku a obvyklé zručnosti.

Pacienti majú byť upozornení na možné riziko ovplyvnenia ich schopnosti riadiť a obsluhovať stroje.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Už to, že Estan účinkuje na nervový systém, znamená celý rad vedľajších účinkov.

Pri začatí užívania antidepresív je nutné mať na pamäti, že ich účinok sa objaví až za 2-3 týždne užívania.

Medzi časté vedľajšie účinky patrí napr. zníženie alebo zvýšenie chuti do jedla, zvýšenie telesnej hmotnosti, úzkosť, nepokoj, abnormálne sny, pokles libida, nespavosť, ospalosť, závrat, parestézia, zívanie, hnačka, zápcha, zvracanie, sucho v ústach, artralgia, myalgia, zvýšená potivosť, porucha ejakulácie, impotencia, únava, pyrexia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button