Entacapone
Entacapone predpisujú neurológovia, patrí medzi antiparkinsoniká. Jeho účinná látka je zlúčenina podobného názvu entakapon.
Princíp
Entakapon je skôr podporná látka. Sama o sebe Parkinsonovou chorobu nerieši, avšak výrazne zlepšuje efekt liekov obsahujúcich levodopu.
Entakapon totiž vie zablokovať enzým známy ako COMT (katechol-O-metyltransferáza), ktorý v organizme premieňa levodopu na neúčinné metabolity.
Zablokovanie COMT zlepšuje dostupnosť levodopy, ktorá sa v mozgu môže premeniť na dopamín, ktorý pacientom s Parkinsonovou chorobou chýba.
Využitie
Entacapone môže byť predpísaný pacientom s Parkinsonovou chorobou v kombinácii s inými liekmi, ktoré obsahujú levodopu.
V dnešnej dobe sa však dáva prednosť kombinovaným preparátom, ktoré v jednej tablete obsahujú ako levodopu, tak entakapon.
Podávanie
Entacapone je treba obmedziť podľa presného doporučenia predpisujúceho lekára, zvyčajne sa jedná o neurológa. Preparát sa vyrába v podobe tabliet o sile 200 miligramov.
Liek sa podáva viackrát denne (trikrát a viac), maximálna dávka pre dospelého človeka môže byť až 2000 miligramov.
Nevýhody
Entacapone môže mať pomerne veľký rad nežiaducich účinkov.
Mnoho užívateľov na začiatku liečby trpia tráviacimi ťažkosťami (nechutenstvo, zápcha, vracanie), pocitom sucha a horkosti v ústach a príznaky ovplyvnenia nervového systému (halucinácie, ospalosť, rozmazané videnie, brnenie končatín).
U niektorých ľudí sa po nasadení preparátu môže Parkinsonova choroba paradoxne zhoršiť.
Liek môže ovplyvniť kardiovaskulárny systém a vyvolať búšenie srdca, zhoršenie prejavov ischemickej choroby srdca a zmeny krvného tlaku.
Pri dlhodobom užívaní sa môžu postupne objaviť mimovoľné zášklby a pohyby (chorea).
Zdroj: https://www.stefajir.cz/entacapone
Použité zdroje: základné zdroje textu