Duloxetin

Duloxetin

Duloxetin je liek, ktorý patrí do skupiny antidepresíva. Jeho účinnou látkou je zlúčenina duloxetin.

Princíp lieku Duloxetin


Po užití lieku a po jeho vstrebaní, duloxetín začne ovplyvňovať  neuromediátory v mozgu.

Neuromediátory sú látky, ktoré pomáhajú prenášať vzruchy medzi neurónmi a mnoho psychiatrických chorôb je do značnej miery daná ich nerovnováhou.

Pomocou antidepresív sa snažíme udržať v tejto rovnováhe. Liek ovplyvňuje najmä spätné vychytávania serotonínu a noradrenalínu v nervovom systéme, a preto patrí medzi tzv. SNRI antidepresíva.

Využitie

Duloxetin má využitie v psychiatrii. Je predpisovaný na liečbu depresie a generalizovanej úzkostnej poruchy (chronický pocit úzkosti alebo nervozity).

Taktiež je dôležitý pri diabetickej neuropatickej bolesti  (preparát má dokonca aj tlmivý účinok na bolesti končatín vznikajúce pri diabetickej polyneuropatie – poškodenie nervov cukrovkou).

Táto bolesť je zvyčajne opísaná ako pálivá, bodavá, pichľavá či vystreľujúca alebo sa podobá na bolesť po rane elektrickým prúdom.

V postihnutom mieste môže dôjsť k strate citlivosti alebo vnemy ako dotyk, teplo, chlad alebo tlak môžu spôsobovať bolesť.

Podávanie

Duloxetin sa vyrába v podobe kapsúl o sile 30 a 60 miligramov. Liek je treba obmedziť podľa presného doporučenia predpisujúceho lekára.

Pri veľkej depresívnej poruche je bežná dávka 60 miligramov denne. Účinky sa zvyčajne objavia až po 2-3 týždňoch užívania, čo je však typické pre drvivú väčšinu antidepresív.

Veľkosť dávky záleží na pacientovi, ale aj na vážnosti poruchy.

Pri generalizovanej úzkostnej poruche je odporúčaná denná dávka 30 mg 1x denne. V prípade, že liečba nedosahuje očakávané výsledky sa má zvýšiť dávka na 60 mg.

Ak ani vtedy nebadáme výsledky, dávka sa ďalej zvyšuje na 90 mg alebo 120 mg. Po konsolidácii (ustálení) odpovede na liečbu sa odporúča v liečbe pokračovať ešte niekoľko mesiacov, aby sa zabránilo relapsu (opätovné zhoršenie stavu).

Pri diabetická neuropatickej bolesti je bežná dávka 60 mg 1x denne. Taktiež v prípade, že liečba nedosahuje očakávané výsledky sa dávka zvyšuje.

Celková denná dávka dospelého človeka by nemala prekročiť 120 miligramov.

Pri ukončení liečby je potrebné vyhnúť sa náhlemu vysadeniu.

Dávka sa má znižovať postupne aspoň počas 1-2 týždňov, aby sa znížilo riziko symptómov z vysadenia.

Liek sa nemá používať u detí a dospievajúcich mladších ako 18 rokov a u žien v období dojčenia (počas tehotenstva len vo výnimočných prípadoch – o možnej liečbe rozhoduje lekár).

Taktiež tento liek nemôžu užívať pacienti, ktorí trpia poruchou funkcie pečene alebo so závažným poškodením obličiek.

Počas užívania lieku je pri konzumácii alkoholu potrebná mimoriadna opatrnosť.

Nevýhody

Pri užívaní preparátu Duloxetin sa môžu objaviť rôzne nežiaduce účinky podobne ako u iných antidepresív.

Je ich naozaj veľa a medzi tie najčastejšie patria pocity ospalosti a útlmu, bolesti a motanie hlavy, nervozita, poruchy spánku, pocit sucha v ústach, búšenie srdca (zvýšený krvný tlak), rozmazané videnie, pálenie kože, tinitus (vnímanie zvukov v ušiach bez vonkajšieho zvuku).

Patria sem aj tráviace problémy ako nevoľnosť, zápchahnačkabolesť žalúdkapálenie záhy alebo zažívacie ťažkosti, plynatosť.

Počas liečby nemusí byť prekvapením, že ručička na váhe ukazuje menej a to spôsobuje najmä strata chuti do jedla – hlavne v začiatočných fázach liečby.

Po užití nie sú vylúčené sexuálne problémy ako neschopnosť dosiahnuť orgazmus.

Užívanie lieku môže súvisieť s útlmom a závratom. V prípade, že sa vyskytne útlm alebo závrat, pacient sa má vyvarovať vedeniu vozidiel alebo obsluhe strojov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button