Dormicum

DormicumDormicum je liek, ktorého využitie môžeme nájsť na krátkodobú liečbu nespavosti. Patrí do skupiny hypnotiká, sedatíva a jeho účinnou látkou je midazolam.

Princíp lieku Dormicum


Midazolam účinkuje na centrálny nervový systém a posilňujú vplyv neurotransmiterov GABA (kyselina gama-aminomaslová).

Neurotransmitery sú zlúčeniny, ktoré prenášajú vzruchy medzi nervovými bunkami, GABA má v celkovom dôsledku tlmivý účinok na mozog. Účinok midazolamu je krátky.

Využitie

Dormicum môžeme užívať na krátkodobú liečbu nespavosti.

Okrem toho sa podáva ako tzv. premedikácia – príprava pacienta na anestéziu, na upokojenie pred rôznymi vyšetrovacími a liečebnými zákrokmi (napríklad gastroskopia, kolonoskopia, chirurgické operácie a pod.).

Vnútrožilovo by šlo podať liek aj pri akútnom epileptickom záchvate.

Podávanie

Dormicum sa vyrába vo forme tabliet o sile 7,5 mg a bežná jednorazová dávka pre dospelého človeka sa pohybuje v rozmedzí od 7,5 až 15 miligramov.

U starších a zoslabnutých pacientov sa odporúča dávka 7,5 mg. Vzhľadom na nástup účinku lieku, je potrebné tablety užiť tesne pred spaním a prehltnúť ich spolu s tekutinou.

Okrem tabliet existuje liek aj v podobe injekčného roztoku. Ten je ideálny na premedikáciu, v tom prípade je bežná dávka 2,5 – 5 miligramov lieku vnútrožilovo.

Liečba má trvať čo najkratšie. Vo všeobecnosti je trvanie liečby v rozpätí niekoľko dní až maximálne dvoch týždňov.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis

Nevýhody

Počas podávania tabliet lieku Dormicum sa môžu vyskytnúť nežiaduce účinky ako ospalosť počas dňa, zníženie bdelosti, zmätenosť, únava, bolesť hlavy, závrat, svalová slabosť, porucha koordinácie pohybov alebo dvojité videnie.

Uvedené nežiaduce účinky sa vyskytujú prevažne na začiatku liečby a zvyčajne vymiznú po opakovanom podávaní.

Pri použití liečebných dávok sa môže vyskytnúť anterográdna strata pamäti (zabudnutie zapamätaného), riziko sa zvyšuje s vyššími dávkami.

Predávkovanie môže spôsobiť poruchu vedomia s narušením dychového centra a ohrozením života. Pri dlhodobejšom užívaní tabliet by nemal byť liek náhle vysadený, inak sa môže objaviť nepríjemná nespavosť.

Pravidelné užívanie lieku spôsobuje závislosť, po ich vysadení sa objavia abstinenčné príznaky ako je bolesť hlavy, bolesť svalov, úzkosť, búšenie srdca a nepokoj.

Sedatívny účinok, strata pamäti, znížená koncentrácia a zhoršená svalová funkcia môžu nepriaznivo ovplyvniť schopnosť viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje.

Pravdepodobnosť zníženej pozornosti  sa môže zvýšiť pri nedostatočnom trvaní spánku.

Dormicum sa nemá podávať dojčiacim matkám, pretože sa vylučuje do materského mlieka.

Okrem toho nie je vhodný pre tehotné ženy, najmä počas 1. trimestra tehotenstva. Liek sa neodporúča pacientom, ktorí sú mladší ako 18 rokov.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú závažnú dychovú nedostatočnosť, závažnú poruchu funkcie pečene, syndróm spánkového apnoe (krátkodobá zástava dychu počas spánku), ale aj pacienti trpiaci chorobou Myasthenia gravis (ťažká chorobná svalová slabosť).

Liek by sa v žiadnom prípade nemal kombinovať s alkoholom.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button