Doreta

DoretaDoreta je kombinovaný liek, ktorý sa využíva v liečbe bolesti. Patrí do skupiny analgetiká – anodyná a jeho účinnými látkami sú paracetamol a tramadol.

Princíp lieku Doreta

Kombinuje sa účinok oboch látok. Kým paracetamol blokuje enzým cyklooxygenáza a tým v organizme znižuje tvorbu látok potrebných pre plné vnímanie bolesti, tramadol pôsobí priamo na centrálny nervový systém.

Hoci paracetamol nie je sám o sebe až toľko silný, v kombinácii s tramadolom sú ich účinky veľmi dobré.

Využitie

Doreta je určený na liečbu stredne silnej až silnej bolesti. Možno ju použiť u chorých s ťažkými ortopedickými bolesťami pri ochoreniach chrbtice alebo u pokročilých foriem artrózy. 

Okrem toho sa môže využiť na liečbu bolestí pri pásovom opare a pri nádorových bolestiach.

Podávanie

Zvyčajná úvodná dávka sú dve tablety denne (1 tableta – 37,5 mg tramadolu a 325 mg paracetamolu).

Dávka sa pri nedostatočnom efekte môže opatrne zvyšovať, podľa odporúčaní lekára. Maximálna denná dávka je 8 tabliet (čo zodpovedá 300 mg tramadoliumchloridu a 2 600 mg paracetamolu), ktorá sa nesmie prekročiť.

Tablety sa musia prehltnúť a zapiť tekutinou. Tablety sa nesmú žuvať alebo drviť. Doreta sa má užívať čo najkratšie, ako je to možné.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Ako je pre kombinované preparáty typické, objavujú sa aj tu nežiaduce účinky oboch použitých účinných látok.

Tramadol vyvoláva nechutenstvo, nevoľnosť, zápchu a vracanie. Liečení ľudia sa tiež viac sťažujú na bolesti hlavy, motanie hlavy, únavu a ospalosť. Pri predávkovaní môže dôjsť k poruche vedomia, zástave dychu a smrti.

Paracetamol má nežiaducich účinkov relatívne málo, vysoké dávky však môžu viesť k poškodeniu pečene (v kombinácii s alkoholom je riziko akútneho zlyhania pečene vyššia).

U niektorých pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Tramadol sa vylučuje do materského mlieka. Z tohto dôvodu sa neužíva viac ako jedenkrát počas dojčenia, prípadne, ak sa užije viac ako jedenkrát, dojčenie sa musí prerušiť.

Liek sa nemá užívať počas tehotenstva. Liek nie je vhodný pre deti, ktoré sú mladšie ako 12 rokov.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú závažné problémy s pečeňou alebo epilepsiu.

Okrem toho liek nie je vhodný pre pacientov, ktorí užívajú lieky obsahujúce ópioidy, ako sú morfín a kodeín.

Doreta môže spôsobiť ospalosť a tým aj poruchu pozornosti, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo pri obsluhe stroja.

Počas liečby je nutné, aby pacient nepil alkoholické nápoje.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button