Dilatrend

DilatrendDilatrend je liek, ktorý sa radí do skupiny beta-blokátorov. Tieto lieky patria medzi základné lieky na vysoký tlak, ochorenia srdca a poruchy srdcového rytmu. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina karvedilol [karvedilol].

Dilatrend a jeho princíp


Karvedilol v organizme blokuje tzv. beta-receptory pre stresové hormóny (ako je napr. adrenalín) a tým tlmí nežiaduci efekt stresovej reakcie na orgány.

Dochádza k poklesu krvného tlaku, k spomaleniu srdcovej činnosti a znižuje sa riziko vzniku závažných porúch srdcového rytmu.

Karvedilol patrí medzi beta-blokátory, ktorý vie blokovať aj tzv. alfa-receptory stresových hormónov a vďaka tomu okrem srdca ovplyvňuje cievy a rozširuje ich.

Využitie

Tento liek môžeme podávať pri zvýšenom krvnom tlaku a v malých dávkach u chorôb srdca (angina pectoris, kardiomyopatia, stavy po infarktoch).

Predtým boli beta-blokátory u zlyhania srdca zakázané, teraz sa naopak považujú v malých dávkach za nenahraditeľné.

Znižujú totiž v srdci spotrebu kyslíka, spomaľujú srdcový rytmus a bránia vzniku porúch rytmu srdca.

Dilatrend možno podávať aj pri búšení srdca a zistených poruchách rytmu, pri ktorých bije srdce príliš rýchlo (napríklad rýchla fibrilácia predsiení, rýchly pulz u zvýšenej funkcie štítnej žľazy a pod.) – liek buď nastolí normálny rytmus alebo aspoň poruchu rytmu spomalí.

Podávanie

Záleží striktne na odporúčaní predpisujúceho lekára a na dôvode, prečo je liek užívaný.

Dilatrend sa väčšinou podáva dvakrát denne, jednotlivá dávka je väčšinou od 6,25 do 25 miligramov a celková dávka by nemala presiahnuť 50 miligramov denne. Najmä u srdcového zlyhávania je vhodné začať podávanie malou dávkou a tú postupne opatrne navyšovať.

Nevýhody

Preparát môže spôsobiť prílišné zníženie krvného tlaku a z toho plynúce slabosti a kolapsy.

Spomalenie srdcovej frekvencie môže vyvolať bradykardiu s kolapsom alebo so zhoršením príznakov srdcového zlyhania. To sa stáva najmä pri súčasnom užívaní beta-blokátora s látkami ako verapamil (napr. lieky Isoptin a Verapamil) a diltiazem (napr. liek Diacordin), preto sa táto kombinácia dôrazne neodporúča.

Z ďalších významnejších vedľajších efektov bolo u beta-blokátorov opisované zhoršenie chorôb priedušiek ako je astma, chronická bronchitída a CHOCHP, zníženie libida a rôzne tráviace ťažkosti.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/dilatrend

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button