Citalon

CitalonCitalon zaraďujeme k antidepresívam a jeho účinnou látkou je citalopram. Liek patrí do skupiny antidepresív, ktoré nazývame selektívne inhibítory spätného vychytávania sérotonín

Citalon a jeho princíp


Liek patrí do skupiny antidepresív, ktoré nazývame selektívne inhibítory spätného vychytávania sérotonínu.

Pre lepšie pochopenie princípu fungovania liečiva, sérotonín je derivát aminokyseliny tryptofánu. V tele človeka sérotonín pôsobí ako neurotransmiter a vazokonstriktor.

Pod pojmom neurotransmiter rozumieme látku, ktorá pomáha pri prenose nervových signálov a vazokonstriktor je látka, ktorá spôsobuje zužovanie ciev.

Využitie

Citalon sa používa predovšetkým na liečbu depresívneho ochorenia (epizódy veľkej depresívnej poruchy). Ľudia trpiaci depresiou majú v porovnaní s ostatnými ľuďmi nižšie hladiny sérotonínu. Citalon pomáha tým, že zvyšuje hladinu sérotonínu v mozgu.

Podávanie

Citalon sa za normálných okolností nesmie podávať pacientom mladším ako 18 rokov. U detí a mladistvých je pri užívaní liekov zo skupiny antidepresív zvýšené riziko vedľajších účinkov. Môžu sa u nich objaviť pokusy o samovraždu, samovražedné myšlienky a nepriateľské správanie.

Tablety sa užívajú raz denne, buď ráno alebo večer a ich podávanie nie je závislé od jedla. Zapíjajú sa dostatočným množstvom tekutiny a nemajú sa hrýzť.

Odporúčaná začiatočná dávka pre dospelých je 20mg  denne. V prípade potreby je možné dávku zvýšiť, avšak maximálne na 40mg denne.

U starších pacientov (nad 60rokov) je začiatočná dávka znížená na polovicu odporúčanej dávky. Maximálna dávka je v takomto prípade iba 20mg denne.

Pacienti s poruchou funkcie pečene začínajú s počiatočnou dávkou 10mg denne. Maximálna dávka je 20mg denne. Aby sa predišlo príznakom z vysadenia, neodporúča sa náhle prestať užívať liek ale postupne znižovať dávku.

Počas užívania Citalonu sa neodporúča piť alkohol! 

Nevýhody

Medzi najčastejšie vedľajšie účinky lieku patrí nespavosť alebo ospalosť, nepokoj, nervozita, rýchly tep srdca (tachykardia), búšenie srdca (palpitácia), pocit na vracanie (nauzea), hnačka alebo zápchasucho v ústach, bolesť hlavy, závraty, tras (tremor), zvýšené potenie, poruchy akomodácie oka a pocit slabosti (asténia).

Častými príznakmi sú aj agitácia, nedostatok koncentrácie, strata pamäti, strata motivácie alebo záujmov, pocit zmätenosti, anorexia, migréna, znížená chuť do jedla, zvonenie v ušiach, svrbenie, ťažkosti s močením alebo častá potreba močenia, znížená sexuálna túžba, neschopnosť ženy dosiahnuť orgazmus, porucha ejakulácie a erekcie u muža, impotencia, menštruačné bolesti a únava.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button