Ciambra

CiambraCiambra je liek používaný pri niektorých nádorových ochoreniach a jeho účinnou zložkou je zlúčenina pemetrexed.

Princíp lieku Ciambra


Pemetrexed patrí medzi cytostatiká. Ide o antimetabolit chemicky podobný kyseline listovej, ktorý je schopný narušiť činnosť určitých enzýmov nutných pre delenie buniek.

Účinná látka pôsobí silnejšie na bunky zhubných nádorov.

Použitie

Ciambra sa najčastejšie podáva pacientom s niektorými pokročilejšími formami rakoviny pľúc a u zhubného mezoteliomu pleury (blana pokrývajúca pľúca).

Liek sa väčšinou aplikuje v kombinácii s ďalšími cytostatikami v rámci rôznych terapeutických režimov.

Podávanie

Ciambra sa vyrába v podobe roztoku, ktorý je určený na intravenózne podanie ako infúzia. Presná dávka je individuálna a stanovuje ju ošetrujúci lekár – onkológ, bez ktorého odporúčania nesmie byť liek aplikovaný.

Ak boli pred liečbou podávané kyselina listová a vitamín B12, bola hlásená menšia toxicita a zníženie hematologickej a nehematologickej toxicity stupňa 3 alebo 4, ako je neutropénia, febrilná neutropénia a infekcia s neutropéniou stupňa 3 alebo 4.

Preto musia byť všetci pacienti liečení pemetrexedom poučení, aby užívali kyselinu listovú a vitamín B12 ako profylaktické opatrenia na zníženie toxicity súvisiace s liečbou.

Ženy vo fertilnom veku musia počas liečby používať účinnú antikoncepciu. Tento liek môže mať geneticky škodlivé účinky.

Pohlavne zrelým mužom sa odporúča, aby počas liečby a až 6 mesiacov po jej ukončení nesplodili dieťa. Odporúča sa používanie antikoncepčných metód alebo abstinencia.

Bolo zistené, že daný preparát môže spôsobovať únavu. Pacienti preto majú byť upozornení, aby neviedli vozidlá alebo neobsluhovali stroje v prípade, že sa tieto nežiaduce účinky objavia.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Ciambra môže vyvolať mnoho nežiaduce účinky ako sú zmeny v krvnom obraze (chudokrvnosť, nedostatok bielych krviniek a nedostatok krvných doštičiek), tráviace ťažkosti, zvýšenie pečeňových testov, padanie vlasov, poškodenie nervov (vznik polyneuropatia) a alergické reakcie (kožná vyrážka, pocity pálenia), bolesť na hrudníku, afty v ústach, začervenanie úst, zrýchlená srdcová frekvencia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button