Cerazette

CerazetteCerazette je liek, ktorý sa radí medzi hormonálne antikoncepčné lieky. Jeho účinnou látkou je dezogestrel, ktorý patrí medzi syntetické gestagény.

Princíp lieku Cerazette


Pravidelné podávanie syntetického progesterónu pôsobí komplexne na zníženie pravdepodobnosti počatia.

Uplatňuje sa najmä vplyv preparátu na zablokovanie ovulácie (ovulácia je stav, kedy sa vajíčko uvoľní z vaječníkov, prechádza vajcovodom a takto pripravené čaká na oplodnenie) a na zmenu charakteru krčka sekrétu, ktorý zhustne a stane sa nepriestupným pre spermie.

Využitie

Základným dôvodom užívanie preparátu Cerazette je zabránenie neželanému otehotneniu.

Preparát môže byť predpísaný aj ženám s nepravidelnou menštruáciou, s bolestivou menštruáciou a pri nadmernom menštruačnom krvácaní.

Na rozdiel od kombinovaných tabletiek môžu tento liek užívať aj ženy s neznášanlivosťou estrogénov a dojčiace ženy.

Nevýhodou je, že počas užívania lieku môže dochádzať k vaginálnemu krvácaniu v nepravidelných intervaloch. Je tiež možné, že sa nedostaví žiadne krvácanie.

Podávanie

Cerazette existuje vo forme tabliet a ich presné dávkovanie musí byť určené gynekológom, bez ktorého vedomia by sa preparát nemal nikdy užívať.

Všeobecne povedané sa preparáty hormonálnej antikoncepcie obsahujúcej iba gestagén bežne užívajú v dávke 1 tableta denne nepretržite.

Tableta sa prehltne celá a zapije sa dostatočným množstvom vody. Užíva sa každý deň približne v rovnakom čase, aby interval medzi dvoma tabletami bol vždy 24 hodín.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Cerazette môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Hormonálna antikoncepcia môže mať viacero nevýhod a rizík. Medzi najzávažnejšie riziko užívateliek hormonálnej antikoncepcie patrí hlboká žilová trombóza a pľúcna embólia.

Hormonálna antikoncepcia môže byť preto smrteľne nebezpečná pre fajčiarky a pre ženy s vrodenými stavmi (napr. Leidenská mutácia).

Medzi menej závažné nežiaduce účinky patria bolesti hlavy, zmeny nálad, depresia, nevoľnosť, akné, bolesť v prsníkoch alebo nepravidelná menštruácia. Taktiež nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Liek nie je určený pre pacientky, ktoré majú trombózu (vznik krvnej zrazeniny), žltačku alebo závažné ochorenie pečene.

Okrem toho liek nie je určený ženám, ktoré sú tehotné alebo majú neobjasnené krvácanie z pošvy. Užívanie lieku sa neodporúča pacientkam, ktoré sú mladšie ako 18 rokov.

Liek obsahuje laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientky, ktoré sú naň precitlivené.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button