Arteoptic

Arteoptic

Arteoptic je liek, ktorý často predpisujú oční lekári. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina karteolol.

Princíp lieku Arteoptic


Karteolol je beta-blokátor, ktorý sa však v tomto prípade nepoužíva z dôvodov liečby srdcových ochorení ani vysokého tlaku, ale na liečbu očných ochorení.

Liečivo po lokálnom podaní znižuje vnútroočný tlak tým, že znižuje tvorbu komorovej vody a čiastočne zlepšuje jej odtok.

Využitie

Arteoptic je predpisovaní očnými lekármi pacientom s niektorými formami zeleného zákalu, u ktorých chceme dosiahnuť zníženie vnútroočného tlaku.

Je podávaný aj u pacientoch s čiastočným zvýšeným vnútroočným tlakom.

Podávanie

Liek je treba obmedziť podľa presného doporučenia očného lekára. Liek sa vyrába v podobe očných kvapiek.

Očné kvapky sa aplikujú u dospelých 2x denne v množstve 1 kvapka do spojovkového vaku.

Po kvapnutí sa odporúča privrieť očné viečka po dobu 2 minút, prípadne aj jemne zatlačiť vnútorný kútik oka na zníženie systémových nežiaducich účinkov a zvýšenie lokálnej aktivity.

Pri aplikácii kvapiek sa treba vyhnúť dotyku ústia flaštičky (aplikátora) s okom alebo jeho okolím, pretože môže dôjsť ku kontaminácii roztoku.

V prípade, že je potrebné použiť viac lokálnych liekov do oka, je nutné medzi aplikáciami jednotlivých liekov dodržať 5 minútový interval.

Liek nie je odporúčaný dojčiacim ženám, pretože karteolóliumchlorid sa môže dostať do materského mlieka.

Taktiež u tehotných ženách sa neodporúča užívať liek, pokiaľ to váš lekár nepovažuje za nevyhnutné.

Liek nesmú nesmú užívať pacienti, ktorý majú (respektíve mali) problémy s dýchaním, ako je ťažká astma, ťažká chronická obštrukčná bronchitída (závažné pľúcne ochorenie, ktoré môže spôsobiť dýchavičnosť, ťažkosti s dýchaním a dlhotrvajúci kašeľ) alebo bronchospazmus (dočasné zúženie dýchacích ciest v oblasti priedušiek spôsobené mimovoľnými kŕčmi alebo sťahmi svalstva priedušiek).

Nevýhody

Liek Arteoptic môže oko podráždiť, a to sa môže prejaviť zápalmi spojiviek a dvojitým videním.

Účinná látka po vstrebaní do tela môže u niektorých ľudí ovplyvniť srdce a spôsobiť bradykardiu alebo príliš silný pokles krvného tlaku.

Môže dôjsť aj k ovplyvneniu priedušiek s ich stiahnutím a následnú dýchavičnosťou.

U citlivejších pacientoch sa preukázali aj alergické reakcie miestneho (začervenanie oka) aj celkového charakteru (svrbiaca vyrážka kože, žihľavka).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button