Arava

Arava

Arava je liek využívaný najmä v reumatológii, jeho účinnou látkou je zlúčenina leflunomid.

Princíp lieku Arava


Leflunomid účinkuje na imunitný systém a tlmí ho. Presnejšie povedané tlmí mitochondriálne enzýmy potrebné k syntéze DNA a RNA a tým je okrem iného narušené množenie bielych krviniek, ktoré sú nutné pre správny priebeh imunitných reakcií.

Využitie

Arava je predpisovaná pri niektorých autoimunitných chorobách (označenie pre ochorenia, pri ktorých je imunitný systém nadmerne aktívny a napáda niektoré štruktúry vlastného tela).

Hlavnou indikáciou sú autoimunitné reumatické choroby postihujúce kĺby ako je kĺbové postihnutie pri reumatoidnej artritíde a pri lupienke (tzv. psoriatická artritída).

Liek tlmí bolesti a opuchy kĺbov.

Podávanie

Arava sa vyrába vo forme tabliet o sile 10 a 20 miligramov.

O indikáciu a presnom dávkovaní musí rozhodnúť lekár (zvyčajne reumatológ), bez ktorého vedomia nesmie byť liek užívaný.

Liek sa obvykle používa na zahajovanie dávkovania tak, že pacient užije 1 tabletu 1x denne v pravidelných intervaloch v priebehu troch dní.

Po začatí liečby je udržiavacia dávka 10-20 miligramov denne. Tablety sa užívajú nezávisle na jedle, vždy v celku a zapijú sa dostatočným množstvom tekutiny.

Nevýhody

Podobne ako iné lieky, aj Arava môže mať nežiaduce účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Liek pomerne často spôsobuje tráviace ťažkosti ako sú strata chuti do jedla, hnačka, nevoľnosť, bolesti bruchazvracanie alebo poruchy ústnej sliznice (napr. aftózny zápal úst, vredy v ústach).

Viacero používateľov sa sťažuje na bolesti hlavy a zvýšenie krvného tlaku (obvykle mierne, zatiaľčo závažné zvýšenie krvného tlaku je zriedkavé).

U citlivejších pacientov sa môžu objaviť rôzne infekcie a alergické reakcie (zvyčajne svrbiaca kožná vyrážka).

Liek máva pomerne často aj nežiaduci efekt na krvotvorbu a môže vyvolať nedostatok krvných doštičiek, bielych a červených krviniek.

Ďalej nemožno vylúčiť poškodenie pečene so zvýšením pečeňových testov. Liečba týmto liekom môže spôsobiť úbytok hmotnosti pacienta, čo u mnohých pacientov nehrá podstatnú úlohu.

U malej skupiny ľudí môže dôjsť aj k zvýšenému vypadávaniu vlasovale aj rôznym poruchám kože ako je ekzém alebo suchá pokožka.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button