Aletro

AletroAletro je liek, ktorý sa zvyčajne predpisuje onkológmi. Jeho účinnou zložkou je zlúčenina letrozol.

Princíp lieku Aletro


Letrozol funguje ako inhibítor enzýmov známych ako aromatázy, ktoré v ľudskom tele pomáhajú vytvárať ženské pohlavné hormóny (estrogény).

Preto po podaní letrozolu u ženy klesne koncentrácia estrogénov.

Použitie

Aletro sa podáva pri niektorých formách rakoviny prsníka.

Bolo totiž zistené, že niektoré typy rakoviny prsníka (ktoré môžeme určiť vďaka histologickému vyšetrenie vzorky tumoru) pre svoj rast a množenie potrebujú ženské pohlavné hormóny a pri ich nedostatku je rast nádorového tkaniva utlmený.

Podávanie

Preparát Aletro nesmie byť v žiadnom prípade podávaný inak, než ako stanovuje predpisujúci lekár (zvyčajne onkológ) a nesmie byť užívaný bez jeho vedomia.

Liek sa vyrába v podobe tabliet o sile 2,5 miligramu a bežná dávka pre dospelú ženu je 1 tableta denne. Tabletu možno užívať s jedlom alebo bez jedla, má sa prehltnúť celá a zapiť pohárom vody alebo inej tekutiny.

Deti a dospievajúci nemajú užívať tento liek. Ľudia vo veku 65 a viac rokov môžu užívať tento liek v rovnakej dávke ako iní dospelí.

Aletro má pacientka užívať len vtedy, keď prešla menopauzou. Pacientka nesmie užívať liek ak je tehotná alebo dojčí, pretože to môže poškodiť jej dieťa.

Ak pacient pociťuje závraty, únavu, ospalosť alebo sa celkovo necíti dobre, nemá viesť vozidlo, obsluhovať stroje alebo používať nástroje, kým sa opäť nebude cítiť normálne.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Aletro svojim ovplyvnením hormonálnej rovnováhy v tele ženy spôsobuje pomerne často nepríjemné vedľajšie účinky ako sú návaly horúčavy, bolesti hlavy, bolesti svalov, tráviace ťažkosti a pocity slabosti. Pokles koncentrácie estrogénov zvyšuje riziko vzniku osteoporózy.

U niektorých užívateliek bolo popisované zvýšenie pečeňových testov a vznik alergických reakcií.

Menej časté vedľajšie účinky sú napr. náhla ochromujúca bolesť v hrudníku (príznak ochorenia srdca), opuch a sčervenanie pozdĺž žily, ktorá je mimoriadne citlivá a možno bolestivá na dotyk, vysoká horúčka, zimnica alebo vredy v ústach spôsobené infekciou (nízky počet bielych krviniek), závažné pretrvávajúce neostré videnie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button