Vyliec.sk > Liek > Airflusan Forspiro

Airflusan Forspiro

Airflusan ForspiroAirflusan Forspiro je kombinovaný liek, ktorý sa používa na liečbu astmy alebo chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Patrí do skupiny bronchodilatanciá, antiastmatiká a jeho účinnými látkami sú salmeterol flutikazón.


Princíp lieku Airflusan Forspiro

Salmeterol je dlhodobo účinný bronchodilatačný liek. Bronchodilatačné lieky pomáhajú udržiavať dýchacie cesty v pľúcach otvorené. To uľahčuje vdýchnutie a vydýchnutie vzduchu.

Účinky trvajú aspoň 12 hodín. Flutikazón je kortikosteroid, ktorý znižuje opuch, podráždenie pľúc a tlmí zápalové procesy.

Využitie

Preparát Airflusan Forspiro sa najčastejšie využíva na liečbu astmy k pravidelnej inhalácii u jeho ťažších foriem, aby sa zabránil vzniku astmatického záchvatu. Podobne možno preparát predpísať u niektorých foriem choroby známej ako chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP).

Túto preventívnu formu terapie opisujeme ako udržiavaciu. Pri už rozvinutom akútnom záchvate s kašľom dýchavičnosťou sa preparát príliš nehodí, na to slúžia iné lieky.

Podávanie

Tento liek by sa nemal užívať bez vedomia lekára. Airflusan Forspiro sa vyrába v podobe inhalačného prášku a vdychuje sa pomocou špeciálneho inhalátora. Preparát má silu 50/250 mikrogramov (50 mikrogramov salmeterolu a 250 mikrogramov flutikazónu) alebo 50/500 mikrogramov. Bežne sa u dospelých pacientov inhaluje 2x denne (1x ráno a 1x večer).

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Nežiaduce účinky tohto lieku môžu byť spôsobené oboma prítomnými účinnými zlúčeninami. U inhalačne podávaných kortikosteroidov sú našťastie vedľajšie účinky vzácne a väčšinou nezávažné.

Väčšinou prevládajú miestne účinky na sliznice s možným vznikom chrapotu. Vzhľadom k narušeniu imunity slizníc bol pri inhalačných kortikosteroidov častejšie popisovaný vznik kvasinkovej infekcie ústnej dutiny a pažeráka. Salmeterol môže niekedy spôsobovať pocit sucha v ústachbolesti hlavy a búšenie srdca.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky sú kašeľ, dýchavičnosť, žihľavkasvrbenie kože, opuch tváre, jazyka alebo hltana, ale aj veľmi zrýchlený tep srdca či kolaps.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Airflusan Forspiro obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení. Liek nie je vhodný pre pacientov mladších ako 12 rokov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.