Airflusan Forspiro

Airflusan ForspiroAirflusan Forspiro je kombinovaný liek, ktorý sa používa na liečbu astmy alebo chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Patrí do skupiny bronchodilatanciá, antiastmatiká a jeho účinnými látkami sú salmeterol flutikazón.

Princíp lieku Airflusan Forspiro


Salmeterol je dlhodobo účinný bronchodilatačný liek. Bronchodilatačné lieky pomáhajú udržiavať dýchacie cesty v pľúcach otvorené. To uľahčuje vdýchnutie a vydýchnutie vzduchu.

Účinky trvajú aspoň 12 hodín. Flutikazón je kortikosteroid, ktorý znižuje opuch, podráždenie pľúc a tlmí zápalové procesy.

Využitie

Preparát Airflusan Forspiro sa najčastejšie využíva na liečbu astmy k pravidelnej inhalácii u jeho ťažších foriem, aby sa zabránil vzniku astmatického záchvatu.

Podobne možno preparát predpísať u niektorých foriem choroby známej ako chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP).

Túto preventívnu formu terapie opisujeme ako udržiavaciu. Pri už rozvinutom akútnom záchvate s kašľom dýchavičnosťou sa preparát príliš nehodí, na to slúžia iné lieky.

Podávanie

Tento liek by sa nemal užívať bez vedomia lekára. Airflusan Forspiro sa vyrába v podobe inhalačného prášku a vdychuje sa pomocou špeciálneho inhalátora.

Preparát má silu 50/250 mikrogramov (50 mikrogramov salmeterolu a 250 mikrogramov flutikazónu) alebo 50/500 mikrogramov. Bežne sa u dospelých pacientov inhaluje 2x denne (1x ráno a 1x večer).

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Nežiaduce účinky tohto lieku môžu byť spôsobené oboma prítomnými účinnými zlúčeninami. U inhalačne podávaných kortikosteroidov sú našťastie vedľajšie účinky vzácne a väčšinou nezávažné.

Väčšinou prevládajú miestne účinky na sliznice s možným vznikom chrapotu. Vzhľadom k narušeniu imunity slizníc bol pri inhalačných kortikosteroidov častejšie popisovaný vznik kvasinkovej infekcie ústnej dutiny a pažeráka.

Salmeterol môže niekedy spôsobovať pocit sucha v ústachbolesti hlavy a búšenie srdca.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky sú kašeľ, dýchavičnosť, žihľavkasvrbenie kože, opuch tváre, jazyka alebo hltana, ale aj veľmi zrýchlený tep srdca či kolaps.

Airflusan Forspiro obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení. Liek nie je vhodný pre pacientov mladších ako 12 rokov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button