Airexar Spiromax

Airexar SpiromaxAirexar Spiromax je kombinovaný liek, ktorý sa používa na liečbu astmy alebo chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Patrí do skupiny bronchodilatanciá, antiastmatiká a jeho účinnými látkami sú salmeterol a flutikazón.

Princíp lieku Airexar Spiromax


Salmeterol je dlhodobo účinný bronchodilatačný liek. Bronchodilatačné lieky pomáhajú udržiavať dýchacie cesty v pľúcach otvorené.

To uľahčuje vdýchnutie a vydýchnutie vzduchu. Účinky trvajú aspoň 12 hodín. Flutikazón je kortikosteroid, ktorý znižuje opuch, podráždenie pľúc a tlmí zápalové procesy.

Využitie

Preparát Airexar Spiromax sa najčastejšie využíva na liečbu astmy k pravidelnej inhalácii u jeho ťažších foriem, aby sa zabránil vzniku astmatického záchvatu.

Podobne možno preparát predpísať u niektorých foriem choroby známej ako chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP). Túto preventívnu formu terapie opisujeme ako udržiavaciu.

Pri už rozvinutom akútnom záchvate s kašľom a dýchavičnosťou sa preparát príliš nehodí, na to slúžia iné lieky.

Podávanie

Tento liek by sa nemal užívať bez vedomia lekára. Airexar Spiromax sa vyrába v podobe inhalačného prášku a vdychuje sa pomocou špeciálneho inhalátora.

Preparát má silu 50/500 mikrogramov (50 mikrogramov salmeterolu a 500 mikrogramov flutikazónu). Bežne sa u dospelých pacientov inhaluje 2x denne (1x ráno a 1x večer).

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Nežiaduce účinky tohto lieku môžu byť spôsobené oboma prítomnými účinnými zlúčeninami. U inhalačne podávaných kortikosteroidov sú našťastie vedľajšie účinky vzácne a väčšinou nezávažné.

Väčšinou prevládajú miestne účinky na sliznice s možným vznikom chrapotu. Vzhľadom k narušeniu imunity slizníc bol pri inhalačných kortikosteroidov častejšie popisovaný vznik kvasinkovej infekcie ústnej dutiny a pažeráka.

Salmeterol môže niekedy spôsobovať pocit sucha v ústach, bolesti hlavy a búšenie srdca.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky sú kašeľ, dýchavičnosť, žihľavka, svrbenie kože, opuch tváre, jazyka alebo hltana, ale aj veľmi zrýchlený tep srdca či kolaps.

Airexar Spiromax obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení. Liek nie je vhodný pre pacientov mladších ako 18 rokov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button