Adolor

AdolorAdolor je pomerne často predpisovaný liek, ktorý sa využíva v liečbe bolesti. Jedná sa o opiát, ktorého účinnou zložkou je zlúčenina fentanyl.

Princíp lieku Adolor


Fentanyl je syntetické opioidné analgetikum (zlúčenina užívaná ako liek proti bolesti), ktorý pôsobením na určité receptory tlmí pocity bolesti.

Využitie

Tento liek má využitie v liečbe stredne ťažkej a ťažkej bolesti, môže sa podávať samostatne alebo v kombinácii s inými liekmi proti bolesti ako sú napríklad nesteroidné antireumatiká.

Preparát je ideálny pri pacientoch s pokročilými nádorovými ochoreniami.

Adolor krém je vhodný pri problémoch pohybového ústrojenstva, uľavuje od bolesti svalov a kĺbov, podieľa sa na zmiernení zápalov, pomáha po práci, fyzickom výkone, alebo počas rehabilitácie.

Príjemne hreje, veľmi dobre sa rozotiera a vstrebáva. Obsahuje methylsalicylát, vitamín E, panthenol a špeciálny nenasýtený tekutý vosk.

Podávanie

Liek je treba obmedziť podľa odporúčania lekára. Vyrába sa vo forme kožných náplastí o rôznej sile, z ktorých sa postupne uvoľňuje účinná látka.

Frekvencia výmeny náplastí je cca 3 dni. Jednoduchá aplikácia a možnosť výmeny je dôvodom, prečo k tejto forme liečby často siahame u chorých v domácom prostredí.

Pacient by počas užívanie lieku nemal riadiť vozidlo, ak užívanie lieku spôsobuje ospalosť, závraty alebo výrazne znižuje krvný tlak.

Lekári tiež odporúčajú pacientom nepiť alkohol s liekmi, pretože alkohol zvyšuje vedľajšie účinky ospalosti.

Ak pacient vynechá dávku, mal by ju použiť hneď, ako si všimne. Ak sa blíži k času ďalšej dávky, je vhodné preskočiť vynechanú dávku a pokračovať v plánovaní dávkovania. Nemala by sa konzumovať ďalšia dávku, aby bola nahradená vynechaná dávka.

Nevýhody

Preparát má podobne ako ostatné opiátové preparáty rad nežiaducich účinkov zahŕňajúcich nevoľnosť, zvracanie, slabosť, ospalosť, zápcha, celkový útlm a bolesti brucha.

Zrejme najzávažnejším možným vedľajším účinkom pri predávkovaní je útlm dýchacieho centra.

Niektoré vedľajšie účinky môžu byť zriedkavé, ale závažné. Ak pacient spozoruje niektorý z nasledujúcich vedľajších účinkov, mal by oboznámiť svojho lekára, najmä ak neodchádzajú.
Patrí tu napr. gastrointestinálny vred, krvácanie do žalúdka alebo čriev, perforácia, ospalosť, vyrážka, bronchospazmus, môže tiež spôsobiť vedľajšie účinky, ktoré tu nie sú uvedené.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button