Actelsar HCT

Actelsar HCTActelsar HCT je kombinovaný liek, ktorý sa používa najmä na liečbu vysokého krvného tlakuPatrí do skupiny hypotenzíva a jeho účinnými látkami sú telmisartan a hydrochlorotiazid.

Princíp lieku Actelsar HCT


Telmisartan je patrí medzi sartany, ktorý blokuje bunkové receptory pre zlúčeninu angiotenzín II. Tá vzniká v našom organizme a má mnoho funkcií vrátane zvyšovania krvného tlaku.

Hydrochlorotiazid patrí do skupiny liekov nazývaných diuretiká (tablety na odvodnenie).

Tieto pôsobia na obličkové kanáliky a znižujú vstrebávanie sodíka a chlóru. Tým sa zvyšujú straty iónov do moču, čo vedie aj k väčším stratám vody.

Obe zložky účinkujú na kardiovaskulárny systém, kedy dochádza k rozšíreniu krvných ciev a k zvýšenému výdaju moču obličkami, čo dohromady vedie k poklesu krvného tlaku.

Využitie

Používa sa na liečbu vysokého krvného tlaku. Liek je vhodný skôr u pacientov, ktorých krvný tlak je už pomocou liekov stabilizovaný, a kedy sa snažíme obmedziť množstvo podávaných tabliet.

Ak sa vysoký krvný tlak nelieči, môže poškodiť krvné cievy vo viacerých orgánoch, niekedy to môže viesť k srdcovému záchvatuzlyhaniu srdca alebo obličiek, náhlej cievnej mozgovej príhode alebo oslepnutiu.

Pred výskytom poškodenia zvyčajne nie sú žiadne príznaky vysokého krvného tlaku. Preto je dôležité pravidelné meranie krvného tlaku, aby sa zistilo, či je alebo nie je v normálnom rozsahu.

Podávanie

Preparát Actelsar HCT sa nesmie užívať bez odporúčania lekára.

Liek má viac foriem podľa aktuálneho obsahu oboch zlúčenín, najnižšia dávka je 40/12,5 miligramov (40 mg telmisartanu + 12,5 mg hydrochlorotiazidu), ďalšia je 80/12,5 miligramov a najsilnejšia dávka je 80/25 miligramovBežne používaná dávka je jedna tableta denne. 

Ak pečeň nefunguje správne, zvyčajná dávka nemá prekročiť 40/12,5 mg raz denne. Liek sa môže užívať s jedlom alebo bez jedla každý deň v rovnakom čase. Tablety sa majú prehltnúť a zapiť vodou.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Actelsar HCT môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Napriek tomu sú nežiaduce účinky zriedkavé a medzi najčastejšie patria závraty a nízky krvný tlak, čo môže spôsobiť kolaps. Riziko vzniku je väčšie najmä v kombinácií s inými liekmi na tlak.

Niekedy môžu sartany vyvolať nebezpečnú hyperkaliémiu, ale opäť je riziko väčšie s užívaním ďalších liekov (napr. spironolaktón).

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie – angioedému. Diuretikum môže spôsobiť dehydratáciu rozvrat vnútorného prostredia organizmu.

Tento liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú ťažké ochorenie pečene alebo obličiek. Okrem toho liek nie je určený pre ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.

Actelsar HCT obsahuje alkoholický cukor – sorbitol, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení. Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button