5-Fluorouracil

5-Fluorouracil5-Fluorouracil je liek, ktorý sa používa v onkológii na liečbu niektorých zhubných nádorov. Patrí do skupiny cytostatiká a jeho účinnou zložkou je fluórouracil (5-FU).

Princíp lieku 5-Fluorouracil


Fluórouracil (5-FU) patrí medzi dlho používané cytostatiká. Metabolity tejto zlúčeniny sa zabudovávajú do molekúl DNA a narúšajú jej syntézu. Dôsledkom je narušenie schopnosti buniek sa deliť, pričom najviac postihnuté sú rýchlo sa množiace nádorové bunky.

Využitie

5-Fluorouracil sa podáva pacientom s niektorými zhubnými nádormi, ako sú najmä určité formy rakoviny hrubého čreva a rakoviny prsníka, ale aj rakoviny žalúdka, zhubných nádorov hlavy a krku, a podobne. Liek sa veľmi často podáva v kombinácii s ďalšími preparátmi.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia, telesnej hmotnosti pacienta a zdravotnom stave pacienta, najmä funkcii pečene a obličiek. 5-Fluorouracil sa vyrába v podobe roztoku, ktorý je po zriedení určený na intravenózne podanie, väčšinou ako pomalá infúzia. Denná dávka nemá presiahnuť 1 g. S liekmi proti rakovine zaobchádza výhradne lekár.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek môže mať veľa nežiaducich účinkov. Medzi najčastejšie patria tráviace ťažkosti (nevoľnosť, vracanie, hnačka, nechutenstvo), horúčka, bolesti hlavy, vypadávanie vlasov, únava, ale aj angina pectoris a mnoho ďalších.

Pomerne časté je narušenie tvorby krvných buniek v kostnej dreni. Dôsledkom je častá chudokrvnosť, nedostatok bielych krviniek a krvných doštičiek. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa najčastejšie prejavuje ako porucha kože.

Tento liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú závažné infekcie (napr. pásový opar, kiahne) alebo pacienti, ktorí sú výrazne oslabený zdĺhavou chorobou. Okrem toho sa nesmie používať na liečbu nádora, ktorý nie je zhubný.

U pacientov, ktorých kostná dreň je poškodená v dôsledku inej liečby, je užívanie lieku nevhodné. Taktiež liek nesmú užívať pacienti mladší ako 18 rokov a ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button