Betonika lekárska

Betonika lekárskaLatinsky: Betonica officinalis
Česky: Bukvice lékařská
Ľudovo: Betonia, Babin zub, Bukvica, Bukovica
Čeľaď: Hluchavkovité

Charakteristika rastliny


Betonika lekárska je trváca, 20 – 60 cm vysoká bylina. Z podzemku vyháňa ružicu prízemných dlhostopkatých, vajcovito kopijovitých, vrúbkovaných, na spodnej strane chlpatých listov. Stonkové listy sú protistojné a krátkostopkaté.

Kvety majú zvončekovitý kalich, purpurovočervenú dvojpyskovú korunu a sú zoskupené do hustých koncových valcovitých klasov. Plodom sú štyri tvrdky. Je to medonosná rastlina.

Výskyt

kvet betoniky lekárskejRastie na suchých a krovinatých stráňach a v riedkych lesoch od nížin až po subalpínske pásmo.

Zber a úprava

Zbiera sa horná časť vňate na začiatku kvitnutia a potom sa suší v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40°C.

Sušené kvety rastliny s názvom Betonika lekárska sú pichľavé, treba s nimi pracovať v rukaviciach.

Účinné látky

Obsahuje triesloviny, dusíkaté zlúčeniny (betonicín, stachydrín), horčiny, silicu, minerálne látky a iné, zatiaľ málo preskúmané látky.

Betonika lekárska a jej liečivé účinky na:

Použitie

Čerstvá šťava a vňať

Pri všetkých uvedených ťažkostiach sa užíva jedna lyžička šťavy s medom trikrát denne. Čerstvá pomliaždená vňať sa prikladá na opuchy a rany.

Zápar

rozkvitnutá betonika lekárska3 – 5 g vňate sa zaleje 100 ml horúcej vody a používa sa pri zápaloch.

Prášok

Užíva sa v množstve 1 – 2 g trikrát denne. Zapíja sa vodou.

Tinktúra alebo víno

Droga, vypĺňajúca asi 1/3 fľaše, sa zaleje vínom alebo liehom a nechá sa lúhovať. Užíva sa dva až trikrát denne po 25 – 75 ml vína alebo 30 – 50 kvapiek tinktúry.

Univerzálny bylinný liek

Do päťlitrovej fľaše sa naleje lieh alebo pálenka, trocha sa zriedi vodou a postupne sa pridávajú čerstvo nazbierané posekané liečivé bylinky podľa vlastného výberu. Nemali by chýbať betonika, ľubovník, mäta, majorán, nechtík, palina, repík, zemežlč a pod. Keď je obsah hustý, pridá sa pálenka a premieša sa. Po sezóne sa obsah precedí, nechá sa usadiť a pozorne sa zleje alebo stiahne hadičkou. Tento zdravý aperitív môže nahradiť viaceré drahé lieky. Užíva sa iba po kališteku denne.

Čajová zmes proti dýchavičnosti

Dve lyžice zmesi zalejeme pol litrom vriacej vody alebo mlieka a necháme vylúhovať 15 minút. Precedíme, osladíme podľa chuti, najlepšie medom, a pomaly pijeme trikrát denne pol až jednu hodinu po jedle.

Zaujímavosti:

  • Niektorí liečitelia odporúčajú používať vňať do čajovej zmesi spolu s rebríčkom, číernohlávkom, nátržníkom husím a plodom bazy čiernej, najmä na bolesti kĺbov a chrbtice
  • Venda la tonica et compra la betonica – sláva tohto sloganu, ktorý súvisí s touto rastlinou, siaha až do čias rímskeho cisára Augusta, ktorého osobný lekár ňou liečil až 47 chorôb.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button