Pľúcnik lekársky

Latinsky: Pulmonaria offícinalis
Česky: Plicník lékařský
Ľudovo: Čmelík, Včielka
Čeľaď: Borákovité
Charakteristika rastliny pľúcnik lekársky
Pľúcnik lekársky je trváca bylina s plazivým podzemkom, z ktorého na jar vyrastá hranatá, až 30 cm vysoká, vo vrchnej časti rozkonárená, kvetonosná stonka. Po odkvitnutí vyrastajú prízemné listy a jalové stonky. Prízemné vajcovité listy sú dlhostopkaté, stonkové listy sú sediace, kopijovité a menšie.
Na listoch bývajú svetlosivé škvrny. Byľ a listy sú drsno chlpaté, horná časť stonky je žliazkato chlpatá. Kvety sú zoskupené do previsnutých závinkov. Sú obojpohlavné, rôznočnelkové, päťpočetné s lievikovitou korunou.
Púčiky a mladé kvety sú ružové, neskôr sa ich farba mení na fialovú až belasú. Súvisí to s reakciou antokyánového farbiva na kyslosť (pH) bunkovej šľavy, ktorá sa pri starnutí kvetu posúva smerom k zásaditejším hodnotám. Plodom sú štyri tvrdky uložené v trvácom kalichu.
Výskyt
Rastie od nížin až do podhoria, najmä vo svetlých lesoch a hájoch v dvoch poddruhoch s rovnakými liečivými účinkami. Poddruhy sa líšia belavými škvrnami na listoch.
Zber a úprava
Zbiera sa vňať v čase kvitnutia a po odkvitnutí mladé, zdravé, najmä prízemné listy. Sušia sa rýchlo na tienistom prevzdušnenom mieste alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Pri zbere vňate sa odstraňujú hrubšie stonky.
Účinné látky
Pľúcnik lekársky obsahuje kyselinu kremičitú (ktorej býva viac pri jesennom zbere), triesloviny, sliz, malé množstvo saponínov, živicu, minerálne látky, sacharidy a iné.
Pľúcnik lekársky a jeho liečivé účinky na:
- pľúcne choroby
- zápal pľúc
- bronchitída
- astma
- kašeľ
- vykašliavanie krvi
- zahlienenie pľúc
- zvyšuje zrážanlivosť krvi
- ochranný účinok na sliznice hltana a žalúdka pri zjedení horúceho jedla
Použitie
Zápar
Pripraví sa z 1 – 2 lyžíc posekanej drogy a pol litra horúcej vody. Pije sa v priebehu dňa, osladený medom.
Odvar
Z jednej lyžice drogy a 10 lyžíc vody sa používa na obklady.
Čerstvá šťava
Zmiešaná s medom sa užíva vnútorne po lyžičkách pri kašli aj iných uvedených ťažkostiach.
Nálev
1 lyžica pľúcnika (sušená vňať), 1 lyžica prasličky. Zmes prelejeme 1/2 litrom vriacej vody, necháme pod pokrievkou odstáť 15 minút.
Precedíme a používame ako prostriedok proti vypadávaniu vlasov. Vnútorne užívame dvakrát denne 1 šálku. Zvonka robíme každý druhý deň masáž vlasovej pokožky.
Zaujímavosti:
- Mladé prízemné listy pľúcnika výborne chutia v jarných šalátoch.
- Pľúcnik lekársky aj iné druhy pľúcnikov kvitnú na jar pred plným vývinom listov. Odkvitnuté stonky sa potom uložia na zem. Koncom jari z plodov vypadnú zelené semená, ktoré tmavnú až po vysemenení. Na semenách ostáva žltozelený výrastok ako zvyšok plodu. Volá sa mäsko a chutí mravcom. Tie ho vyhľadávajú a spolu so semenami prenášajú. Tak rozširujú semená pľúcnika a iných myrmekochórnych rasllín.
- Semená byliny s názvom pľúcnik lekársky klíčia pri vyšších teplotách. S klíčnymi rastlinami sa teda môžeme stretnúť už v roku dozrievania semien alebo potom v lete po prezimovaní semien v pôde.
- Proti vnútornému zahlieneniu doporučoval už Sebastian Kneipp zmiešať po jednom diele ligurčeka a pľúcnika. Pije sa zápar z 1 polievkovej lyžice zmesi na šálku vody, dvakrát denne, ráno a večer.