Pľúcnik lekársky

pľúcnikLatinsky: Pulmonaria offícinalis
Česky: Plicník lékařský
Ľudovo: Čmelík, Včielka
Čeľaď: Borákovité

Charakteristika rastliny pľúcnik lekársky


Pľúcnik lekársky je trváca bylina s plazivým podzemkom, z ktorého na jar vyrastá hranatá, až 30 cm vysoká, vo vrchnej časti rozkonárená, kvetonosná stonka. Po odkvitnutí vyrastajú prízemné listy a jalové stonky. Prízemné vajcovité listy sú dlhostopkaté, stonkové listy sú sediace, kopijovité a menšie.

Na listoch bývajú svetlosivé škvrny. Byľ a listy sú drsno chlpaté, horná časť stonky je žliazkato chlpatá. Kvety sú zoskupené do previsnutých závinkov. Sú obojpohlavné, rôznočnelkové, päťpočetné s lievikovitou korunou.

Púčiky a mladé kvety sú ružové, neskôr sa ich farba mení na fialovú až belasú. Súvisí to s reakciou antokyánového farbiva na kyslosť (pH) bunkovej šľavy, ktorá sa pri starnutí kvetu posúva smerom k zásaditejším hodnotám. Plodom sú štyri tvrdky uložené v trvácom kalichu.

Výskyt

Rastie od nížin až do podhoria, najmä vo svetlých lesoch a hájoch v dvoch poddruhoch s rovnakými liečivými účinkami. Poddruhy sa líšia belavými škvrnami na listoch.

Zber a úprava

pľúcnik lekárskyZbiera sa vňať v čase kvitnutia a po odkvitnutí mladé, zdravé, najmä prízemné listy. Sušia sa rýchlo na tienistom prevzdušnenom mieste alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Pri zbere vňate sa odstraňujú hrubšie stonky.

Účinné látky

Pľúcnik lekársky obsahuje kyselinu kremičitú (ktorej býva viac pri jesennom zbere), triesloviny, sliz, malé množstvo saponínov, živicu, minerálne látky, sacharidy a iné.

Pľúcnik lekársky a jeho liečivé účinky na:

Použitie

Zápar

Pripraví sa z 1 – 2 lyžíc posekanej drogy a pol litra horúcej vody. Pije sa v priebehu dňa, osladený medom.

Odvar

Pulmonaria offícinalisZ jednej lyžice drogy a 10 lyžíc vody sa používa na obklady.

Čerstvá šťava

Zmiešaná s medom sa užíva vnútorne po lyžičkách pri kašli aj iných uvedených ťažkostiach.

Nálev

1 lyžica pľúcnika (sušená vňať), 1 lyžica prasličky. Zmes prelejeme 1/2 litrom vriacej vody, necháme pod pokrievkou odstáť 15 minút.

Precedíme a používame ako prostriedok proti vypadávaniu vlasov. Vnútorne užívame dvakrát denne 1 šálku. Zvonka robíme každý druhý deň masáž vlasovej pokožky.

Zaujímavosti:

  • Mladé prízemné listy pľúcnika výborne chutia v jarných šalátoch.
  • Pľúcnik lekársky aj iné druhy pľúcnikov kvitnú na jar pred plným vývinom listov. Odkvitnuté stonky sa potom uložia na zem. Koncom jari z plodov vypadnú zelené semená, ktoré tmavnú až po vysemenení. Na semenách ostáva žltozelený výrastok ako zvyšok plodu. Volá sa mäsko a chutí mravcom. Tie ho vyhľadávajú a spolu so semenami prenášajú. Tak rozširujú semená pľúcnika a iných myrmekochórnych rasllín.
  • Semená byliny s názvom pľúcnik lekársky klíčia pri vyšších teplotách. S klíčnymi rastlinami sa teda môžeme stretnúť už v roku dozrievania semien alebo potom v lete po prezimovaní semien v pôde.
  • Proti vnútornému zahlieneniu doporučoval už Sebastian Kneipp zmiešať po jednom diele ligurčeka a pľúcnika. Pije sa zápar z 1 polievkovej lyžice zmesi na šálku vody, dvakrát denne, ráno a večer.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button