Podbeľ liečivý

podbeľLatinsky: Tussilago farfara
Česky: Podběl lékařský
Ľudovo: Babuška, Konské kopyto
Čeľaď: Astrovité

Charakteristika rastliny podbeľ liečivý


Podbeľ liečivý je trváca bylina, ktorá kvitne zväčša ako prvá zo všetkých liečivých rastlín. Na dlhých dužinatých podzemkoch má dva druhy púčikov, kvetné a listové. Z kvetných púčikov vyrastajú na jar priame šupinaté stvoly zakončené úborom zlatožltých kvetov. V jednom úbore býva až do 300 kvietkov.

Samičie kvietky na obvode majú semenník zakončený dvoma bliznami, vláskovitý kalich a jazykovitú korunu. Samčie kvety v terči sú rúrkovité s tyčinkami. Kvety sa v noci a za nepriaznivého počasia zatvárajú. Po odkvitnutí vyrastajú z listových púčikov na podzemku listové ružice. Listová čepeľ je srdcovitá, dlaňovito laločnatá, na rube plstnatá a v priemere môže mať až 20 cm. Plody sú valcovité nažky s chocholcom.

Výskyt a pestovanie

podbeľ liečivýRastie od nížin až do podhoria ako burina, často na obnažených ílovitých pôdach, rumoviskách, násypoch a v priekopách.

Podbeľ liečivý je nielen liečivá, ale aj medonosná rastlina. Preto sa odporúča rozmnožovať ho semenami aj na vhodných miestach v prírode.

Zber a úprava

Zbierajú sa kvety a listy, zriedka aj podzemok. Kvety sa zbierajú čerstvé, najlepšie za slnečného dňa, keď sú otvorené. Sušia sa rýchlo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C, aby semená počas sušenia nedozreli. Listy sa zbierajú celé od konca mája do júna. Takisto sa sušia rýchlo pri teplote do 35 °C. Rozložia sa lícnou stranou nadol, aby plstnatá spodná strana čepele rýchlejšie uschla.

Účinné látky

Kvety a listy obsahujú sliz, triesloviny (tanín), glykozidické horčiny, stopy silice, inulín. Kvety obsahujú naviac xantofyl, listy zasa fytosteroly.

Podbeľ liečivý a jeho liečivé účinky na:

Použitie

Zápar

Zápar alebo čaj sa pripraví z 1 lyžice drogy a pol litra vody. Nechá sa lúhovať asi 10 minút a osladí sa medom. V čaji sa odporúča kombinovať kvet podbeľa s vňaťou dúšky materiny, kvetom slezu, prípadne kvetom divozela, listom skorocelu a koreňom ibiša.

Prášok z listu

Tussilago farfaraUžíva sa dvakrát denne na hrot noža.

Čerstvá šťava

Z listov sa používa na vredy a rany. Zmiešaná s mliekom a medom sa užíva aj vnútorne.

Čerstvé listy

Priložia sa lícnou stranou na bolestivé miesto a prichytia sa obväzom.

Čistiaca maska

Čerstvo natrhané listy pomliaždite na kašu a priložte na tvár. Nechajte pôsobiť 15- 20 minút. Listy a kvety podbeľa patria k najlepším liečebným prostriedkom na nečistú pleť. Obsahujú takmer všetky látky a antiseptiká vhodné na jej uzdravenie. Triesloviny pôsobia sťahujúco, sliz slúži ako ochrana ľahko sa zapaľujúcej pokožky. Preto je maska vhodná na mastnú a uhrovitú pleť.

Zaujímavosti:

  • Kvet podbeľa sa poznáva ľahko podľa tvaru aj času kvitnutia. Listy však možno ľahko zameniť s deväťsilom alebo lopúchom.
  • Liečivé účinky podbeľa poznali už stari Gréci a Rimania.
  • Podbeľ liečivý sa neodporúča používať pri alergii na astrovité rastliny, taktiež počas tehotenstva a dojčenia. Napriek veľmi nízkemu obsahu toxicky a karcinogénne pôsobiacich alkaloidov sa nesmie droga dlhodobo užívať (4 – 6 týždňov).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button