Zemežlč menšia

zemežlčLatinsky: Centaurium erythraea
Česky: Zemědým lékařský
Ľudovo: Cintária
Čeľaď: Horcovité

Charakteristika rastliny zemežlč menšia


Zemežlč menšia je pomenovaná podľa horkosti celej rastliny. Je to jednoročná až dvojročná, 20 – 40 cm vysoká bylina s prízemnou ružicou listov a štvorhrannou stonkou, v hornej časti rozkonárenou.

Drobné sediace kopijovité stonkové listy sú protistojné. Kvety vo vrcholíkoch sú päťpočetné, obojpohlavné, asi 1 cm dlhé. Majú rúrkovitý kalich a lievikovitú červenoružovú korunu. Plod je mnohosemenná valcovitá tobolka.

Výskyt a pestovanie

Rastie na slnečných stráňach, lúkach a rúbaniskách. Keďže sa jej výskyt na mnohých miestach znižuje, čoraz častejšie sa pestuje aj zo semien. V prvom roku z koreňov vyrastú prízemné ružice listov, sadenice sa potom rozsadia do humusovej ílovitej pôdy s dostatkom vápnika. Na druhý rok rastliny kvitnú.

Zber a úprava

zemežlč menšiaZbierajú sa kvitnúce časti vňate v dĺžke asi 20 cm. Uprednostňuje sa zrezávanie alebo strihanie, aby sa rastliny nevytrhli aj s koreňmi. Z ponechaného koreňa a prízemnej časti rastliny s ružicou listov vyrastú ďalšie kvitnúce stonky. Pri zbere treba na stanovišti nechať vždy dostatok rastlín na semeno.

Rozložené alebo v riedkych zväzkoch sa rýchlo sušia na vzdušnom zatienenom mieste, v umelých podmienkach pri vyššej teplote do 50 °C.

Účinné látky

Vňať má veľmi horkú chuť. Obsahuje glykozidové horčiny, najmä genciopikrín, alkaloid erytricín, žlté flavónové farbivo centaureín, silicu a iné látky.

Zemežlč menšia a jej liečivé účinky na:

Použitie

Zápar

Jedna lyžička posekanej drogy sa zaleje dvoma pohármi vriacej vody a nechá sa vylúhovať. Pije sa pol hodiny pred jedlom tri- až päťkrát denne. Môže sa aj osladiť. Pitie záparu urýchľuje aj hojenie rán a odstraňovanie uhrovitosti. Ranu alebo vyrážky treba súčasne potierať silným odvarom, čerstvou šťavou alebo pomliaždenou vňaťou.

Macerát

Centaurium erythraeaMá podobný účinok a použitie ako zápar. Pripraví sa z dvoch lyžíc posekanej drogy, ktorá sa za studena máča v 250 ml vody cez noc.

Čaj

Môže sa pripraviť z jednej časti škorice, dvoch častí zemežlče a jednej časti mäty.

Kozmetika

Rada pre plavovlásky, ak si chcete jemne presvetliť vlasy, uvarte si nálev 1 litra vody a 50 g zemežlče povarte 5 – 7 min, následne tým opláchnite umyté a vysušené vlasy.

Zaujímavosti:

  • Zemežlč menšia je prastará liečivá rastlina. Zmienky o nej sa vyskytujú už v gréckych bájach. Vyliečila vraj kentaura, napoly človeka, napoly koňa. To sa odrazilo aj v jej vedeckom názve.
  • Prekročenie odporučenej dávky môže najmä u detí vyvolať nevoľnosť, kŕče a vracanie, alebo aj hnačky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button