Veronika lekárska

veronikaLatinsky: Veronica officinalis
Česky: Rozrazil lékařský
Ľudovo: Biela betonika
Čeľaď: Krtičníkovité

Charakteristika rastliny veronika lekárska

Veronika lekárska je trváca rastlina. Z jej plazivého podzemku vyrastá väčšie množstvo 10-40 cm vysokých poliehavých až vystúpavých stoniek. Má protistojné, kratkostopkaté až sediace, vajcovité, končisté a jemne pílkovité listy.

Bledomodré obojpohlavné zrastenolupienkové štvorpočetné kvety s dvoma vyčnievajúcimi tyčinkami sú usporiadané v pazušných strapcoch. Stonka s listami je jemne chlpatá, na kalichu a plode sú veľmi drobné žliazkaté chlpy. Plod je trojhranná mnohosemenná tobolka.

Výskyt

Rastie od nížin do podhoria na suchších miestach, lúkach, pasienkoch, medziach a vo svetlých lesoch, najmä v dubinách a kyslých boroch s vresom.

Zber a úprava

veronika lekárskaZbiera sa vňať v čase kvitnutia. Odtrháva sa opatrne, aby sa nepoškodil podzemok, z ktorého vyrastie vňať aj v budúcich rokoch. Suší sa v prevzdušnenam priestore v tieni alebo na slnku.

Pri sušení v umelých podmienkach nemá teplota presiahnuť 40 °C. Kvety ľahko opadávajú, preto sa vňať pri sušení obracia až po zvädnutí.

Účinné látky

Hlavné účinné látky sú horčiny, saponínový glykozid aukubín, organické kyseliny, stopy silice, živica, vitamín C a iné.

Veronika lekárska a jej liečivé účinky na:

Použitie

Zápar

Pripraví sa z 2 polievkových lyžíc nadrobno posekanej drogy a pol litra vody. Pije sa pri kašli, ale aj pri iných opísaných ťažkostiach.

Odvar

 Veronica officinalisZ lyžice drogy a pohára vody sa po povarení používa na kloktanie, omývanie a obklady.

Čerstvá šťava

Pridáva sa v množstve dvoch lyžičiek do mlieka alebo čaju a pije sa nalačno ako súčasť vitamínových kúr.

Čaj

Jedna vrchovato naplnená kávová lyžička na 1/4 litra vody, len sparíme, krátko vylúhujeme.

Zaujímavosti:

  • Mladé, čerstvé listy rastliny s názvom veronika lekárska sa v niektorých domácnostiach používajú na prípravu jarných polievok alebo šalátov.
  • Okrem veroniky lekárskej sa zbiera aj vňať veroniky potočnej (Veronica beccabunga) s azúrovomodrými kvetmi v redších strapcoch, ktorá rastie na vlhkých miestach pri potokoch a v mokradinách. Má podobné liečivé účinky ako veronika lekárska.
  • Jeden šálka čaju, ktorý vypijeme večer pred spaním, robí priamo divy svojim upokojujúcim účinkom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button