Indikačné skupiny
Organické látky, ktoré sú základnými zložkami bielkovín.
Lieky, ktoré pôsobením na CNS potláčajú alebo znižujú vnímanie bolesti a neovplyvňujú schopnosť vedomia a vnímania.
Analgetiká sú lieky, ktoré potlačujú vnímanie bolesti tým, že tlmia príslušné miesta v nervovej sústave. Ich podanie má spoľahlivý účinok tlmenia bolesti. Antipyretiká sú lieky so slabším analgetickým účinkom a súčasne majú aj protizápalový a protihorúčkový účinok.
Lieky tlmiace nervovú sústavu a používané k strate vedomia – narkóze. Narkóza nesmie ohroziť život pacienta, musí byť úplne reverzibilná a nesmie ohroziť životné funkcie organizmu, najmä obeh a dýchanie. Účelom celkovej anestézie je dočasne odstránenie vnímania bolesti, pohybu svalov a reflexov.
Lieky, ktoré vyvolávajú miestne znecitlivenie. Podľa spôsobu podania a podľa oblasti, na ktorú lokálne anestetikum pôsobí, rozoznávame tieto druhy lokálnej anestézie:
- povrchová – podanie na povrch sliznice alebo kože
- infiltračná – infiltrácia častí, kde sa bude operovať
- zvodná – podanie anestetika do tesnej blízkosti nervového kmeňa
- miechová – podanie do priestorov v chrbtovom kanáli
Lieky, ktoré účinkom na centrálnu nervovú sústavu negatívne ovplyvňujú chuť do jedenia a tým znižujú príjem potravy. Okrem tohto účinku môžu mať psychostimulačný efekt.
Lieky, ktoré neutralizujú a znižujú kyselinu HCl v žalúdkovom obsahu. Väčšina antacíd sú zásadité látky. Znížením nadmerného obsahu voľnej HCl bránia jej nežiaducemu účinku na sliznicu žalúdka a dvanástnika. Pri liečbe vredových chorôb sú antacidá dôležitou zložkou rozsiahlych liečebných opatrení.
Lieky používané v liečbe potravinových nákaz ľudského a zvieracieho organizmu parazitickými červami. Anthelmintiká červy buď usmrcujú, ochromujú, alebo omamujú.
Lieky používané na liečbu anémií. Anémie sa delia na:
- hypochrómne anémie – liečia sa podávaním železa a železnatých solí
- megaloblastické anémie – liečia sa najčastejšie Vitamínom B12 a kyselinou listovou
Lieky, ktoré upravujú poruchy srdcového rytmu, spôsobené chorobami organického pôvodu alebo intoxikáciou.
Lieky používané na liečbu rôznych bakteriálnych infekcií, zastavujú alebo obmedzujú rast a množenie baktérií. Jedná sa o produkty metabolizmu mikroorganizmov, ktoré v malých koncentráciách potláčajú rast iných mikroorganizmov. Priraďujú sa k nim aj polosyntetické a syntetické antibiotiká.
Lieky, ktoré odstraňujú depresívne stavy, zábrany a zlepšujú náladu.
Lieky používané na liečbu cukrovky, ktoré znižujú koncentráciu cukru v krvi. Základom liečby je diéta a prívod inzulínu v rôznej forme.
Lieky, ktoré sa požívajú k liečbe otráv. Liečba je obyčajne viacstupňová, a preto sa používa pri týchto stavoch aj skupina detoxikancií na celkovú očistu organizmu.
Antiemetiká sú lieky tlmiace vracanie potravy zo žalúdka. Antikinetiká zabráňujú nadmernému pohybu čriev v organizme.
Lieky, ktoré svojim tlmiacim účinkom účinkom na motorickú oblasť mozgovej kôry a hlbšie časti znižujú sklon k epileptickým záchvatom. Antikonvulzíva zároveň aj zabraňujú tvorbe kŕčov. Antiepileptiká neliečia príčinu choroby, zvyšujú iba prah vzniku kŕčov.
Lieky, ktoré sa používajú pri ošetrovaní hemoroidov. Jedná sa o zložené lieky s dezinfekčným, lokálne sťahujúcim, lokálne anestetickým účinkom a účinkom podporujúcim hojenie.
Lieky, ktoré zabraňujú vzniku alergických reakcií (žihľavka, ekzémy, alergické nádchy, kinetózy) na histamín tým, že zabraňujú jeho tvorbe alebo uvoľňovaniu.
Látky ovplyvňujúce syntézu určitých hormónov a súťažiace o ich receptorové miesta. Inhibujú alebo blokujú určitú hormonálnu činnosť v organizme.
Lieky, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi.
Lieky, ktoré sa používajú na ako prevencia vzniku tehotenstva.
Lieky, ktoré zabraňujú migrenóznym bolestiam hlavy. Môžu zabrániť aj záchvatu migrény, v prípade, ak sa podávajú dostatočne v časovom predstihu.
Lieky, ktoré majú za úlohu odstraňovať parazitujúce huby z napadnutého tkaniva a liečiť prejavy ochorenia. Účinkujú tak, že ochorenie priamo likvidujú – huby zabíjajú, alebo iba brzdia niektoré životné funkcie patogénnych húb, ale neusmrtia ich.
Lieky, ktoré sa používajú proti parazitom na povrchu tela alebo v organizme.
Lieky, ktoré tlmia prejavy Parkinsonovej choroby (svalová stuhnutosť, trasenie, porucha koordinácie a neschopnosť pohybu).
Lieky, ktoré potláčajú psychotické príznaky, zmierňujú a odstraňujú halucinácie a bludy, zmätenosť a nepokoj.
Antireumatiká sú lieky, ktoré sa používajú na liečbu reumatických ochorení. Antiflogistiká tlmia zápalové reakcie a odstraňujú bolesť v mieste zápalu. Antiuratiká sú lieky používané pri ochoreniach dny.
Antiseptiká sú lieky na usmrtenie mikroorganizmov s cieľom zabrániť infekčným ochoreniam. Dezinficienciá sa používajú na usmrtenie mikróbov na neživých predmetoch.
Lieky, ktoré tlmia kašeľ. Používajú sa predovšetkým v suchej fáze kašľa, kedy je pre nedostatočné množstvo sekrétu kašľanie neúčelné a iba vyčerpáva pacienta, taktiež pri vyšetreniach a pred chirurgickými výkonmi v dolných dýchacích cestách.
Lieky používané pri stavoch napätia, úzkosti, strachu, neurózach.
Antiastmatiká sú lieky používané k liečbe bronchiálnej astmy. Bronchodilatanciá sa používajú na terapiu a prevenciu záchvatov astmy.
Rastlinné čaje rozdrobené na vhodný stupeň, niekedy s prísadou tuhých liečiv, z ktorých si pacient pripravuje vodný výluh, odvar alebo zápar.
Lieky používané prevažne proti infekčným mikroorganizmom a protiinváznym organizmom, a to tak vo vonkajšom prostredí, ako aj v organizme hostiteľa.
Choleretiká sú lieky, ktoré zvyšujú sekréciu žlče. Cholekinetiká zvyšujú a podporujú vyprázdňovanie žlčníka.
Lieky, ktoré zastavujú rast a množenie buniek. Používajú sa pri liečbe zhubného bujnenia buniek, k potlačeniu imunitnej reakcie pri transplantácii orgánov a pri liečbe autoimunitných ochorení.
Lieky používané na kožné ochorenia.
Lieky používané v diagnostike rôznych chorôb, stavov a pri analýze niektorých látok.
Lieky používané v odbore dietológia, ktorý sa zaoberá stravou a správnou životosprávou.
Digestiva sú lieky zlepšujúce trávenie. Adsorbenciá sú lieky, ktoré majú schopnosť adsorbovať rôzne látky. Acidá sú látky, ktoré upravujú acidobázickú rovnováhu v žalúdočnej šťave.
Lieky, ktoré rôznym mechanizmom účinku zvyšujú tvorbu moča. Uplatňujú sa pri chorobách, ktoré zapríčiňujú nadmerné hromadenie vody v organizme a u chorôb, ktoré vyžadujú zvýšený prietok moča močovými cestami.
Lieky, ktoré zabezpečujú zriedenie príliš tuhého/hustého hlienu a tým uľahčujú vykašliavanie.
Celé rastliny, alebo časti rastlín, ktorými sa liečia rôzne druhy chorôb.
Lieky, ktoré sa používajú v gynekológii.
Lieky, ktoré sa používajú pri poškodení pečene, na zlepšenie funkcie pečene a prevenciu pečeňových ochorení.
Lieky s veľmi malou koncentráciou lieku, zrieďované na základe názoru, že ich malá dávka môže stimulovať odolnosť organizmu.
Lieky s regulačným vplyvom na činnosť niektorých tkanív a orgánov v organizme.
Lieky, ktoré vyvolávajú útlm centrálnej nervovej sústavy alebo stav podobný spánku.
Lieky, ktoré rôznym mechanizmom znižujú koncentráciu tukov v plazme. Používajú sa ako doplnok terapie diétou u osôb s ischemickou chorobou srdca a aterosklerózou.
Lieky, ktoré pôsobia na zvýšený tlak krvi ako na skupinu etiologicky nejednotných ochorení.
Lieky, ktoré sa používajú na zvýšenie imunity v organizme.
Kvapalné, sterilné prípravky na podanie väčších objemov kvapalín pomocou infúzie. Používajú sa na úpravu porúch objemu a zloženia telových tekutín.
Lieky, ktoré svojím pôsobením urýchľujú pasáž nestrávených zvyškov potravy črevným traktom a v konečnej fáze spôsobujú rýchlejšie vyprázdnenie vo forme stolice.
Lieky používané na ovplyvnenie funkcie myokardu (srdcového svalu/svaloviny).
Multivitamin je skupina vitamínov a organických zlúčenín, ktoré sú potrebné na udržanie normálnych metabolických procesov v tele živých organizmov. Stopové prvky sú chemické prvky, ktoré sú spolu s vitamínmi potrebné na udržanie správnych životných funkcií organizmu.
Používajú sa na doplnenie krvného objemu pri šoku a popáleninách.
Lieky, ktoré spôsobujú znížením tonusu kostrového svalstva, najprv svalovú relaxáciu, potom úplné ochabnutie a neschopnosť kontrakcie.
Lieky, ktoré sú zložené zo silného opioidného analgetika, ktorý môže zrušiť vnímanie bolesti, a neuroleptika (sedatívum), ktoré potláča niektoré nežiaduce vedľajšie účinky narkotik, ako je zvracanie alebo vzrušenie.
Lieky používané v očnom lekárstve. Patria sem antibiotiká, antiseptiká, a dezinficienciá, sulfónamidy a miestne anestetiká.
Lieky používané v ušnom, krčnom a nosnom lekárstve.
Lieky, ktorých účinok sa prejaví útlmom parasympatika. Tieto lieky aj uvoľňujú kŕče.
Lieky, ktorých účinok sa prejavuje ako podráždenie vegetatívneho nervstva, čo spôsobuje zníženie metabolizmu, v pečeni sa ukladá glykogén, obsah glukózy v krvi klesá, spomalí sa pulz srdca, koronárne cievy sa zúžia, tlak krvi klesá, priedušky sa zužujú, zosilňuje sa peristaltika tráviacich orgánov, zvyšuje sa činnosť žliaz.
Lieky, ktoré stimulujú životne dôležité centrá a spôsobujú zrýchlenie myslenia, odstránenie duševnej únavy a zvýšenie celkovej aktivity.
Významné prvky pre ľudské bunky. Sú kofaktororm významných enzýmových pochodov v svaloch, nervoch, orgánoch a srdci, pre stavbu kostí zubov, chrupaviek. Sú dôležité pre elektrolytickú rovnováhu organizmu.
Rádioaktívne lieky, ktoré obsahujú rádioaktívne nuklidy. Používajú sa pri terapii ochorení prevažne onkologických alebo ako diagnostiká.
Lieky so špecifickou vystupňovanou schopnosťou uvoľňovať spazmy hladkého svalstva, zvlášť tráviacich orgánov a brucha.
Lieky používané v stomatológii s miestne znecitlivejúcim, protizápalovým, sťahujúcim a dezodoračným účinkom.
Lieky, ktoré spôsobujú zníženie tlaku krvi, spomalenie srdcovej činnosti srdca, vazodilatáciu (rozšírenie ciev) a zvýšenie tonusu maternice.
Lieky, ktoré spôsobujú zvýšenie tlaku krvi zvýšením činnosti srdca, uvoľnenie priedušiek, stimulujú centrálny nervový systém, znižujú chuť do jedla.
Látky zvyšujúce tonus maternicového svalstva. Používajú sa na provokáciu a zosilnenie pôrodných maternicových kontrakcií a na zastavenie pôrodného krvácania.
Lieky, ktoré sa nezaraďujú do indikačných skupín a majú len doplnkový charakter pri liečbe.
Lieky, ktoré rôznym mechanizmom účinku rozširujú koronárne a periférne cievy.
Hormóny zadnej časti hypofýzy.
Venofarmaká sú lieky ovplyvňujúce stenu periférnych žíl. Vazoprotektíva sú lieky účinkujúce proti končatinovým alebo konečníkovým varixom.
Vitamíny sú živiny, ktoré sú potrebné pre normálny chod metabolizmu, ale nedodávajú energiu organizmu. Nachádzajú sa hlavne v strave. Vitagény sú stavebný a energetický zdroj organizmu.