Úvod / Choroby / Uzly štítnej žľazy

Uzly štítnej žľazy

uzly štítnej žľazyUzly štítnej žľazy sú častým nálezom a to väčšinou nijako závažným. Napriek tomu môžu byť niekedy dôvodom k dôslednejšiemu vyšetreniu štítnej žľazy vrátane prevedenia jej biopsie.

Aké sú príčiny vzniku uzlov na štítnej žľaze, ako sa prejavujú, ako ich zistiť a liečiť? Všetky informácie o tomto stave sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny uzlov štítnej žľazy:


Veľakrát je príčina vzniku uzlíkov v štítnej žľaze nejasná. Inokedy však príčinu poznáme, môže ním byť napríklad nedostatok jódu, zápaly štítnej žľazy (Hashimotov zápal, Gravesova choroba) a niektoré formy strumy. Niektoré uzly môžu byť v skutočnosti nezhubnými nádormi a v určitých našťastie zriedkavých prípadoch môže ísť aj o rakovinu štítnej žľazy.

Prejavy:

Uzly štítnej žľazy sa väčšinou nijako neprejavujú, väčšie z nich by mohli byť nahmatané pod kožou. Veľmi veľké uzly môžu spôsobiť poruchy prehĺtania pri útlaku pažeráka. Ak sú uzly hormonálne aktívne, môžu spôsobiť príznaky zvýšenej funkcie štítnej žľazy.

Diagnostika:

Okrem vyšetrenia štítnej žľazy pohmatom a nabratiu hormónov štítnej žľazy z krvi sa väčšinou vykonáva ultrazvukové vyšetrenie, ktoré dokáže určiť počet a veľkosť uzlov. Hormonálne aktívne uzly sa od neaktívnych môžu odlíšiť aj pomocou scintigrafického vyšetrenia, pri ktorom sa sleduje vychytávanie rádionuklidov v uzloch.

Pri pochybnostiach je možné vykonať biopsiu tenkou ihlou na získanie vzoriek na cytologické vyšetrenie, ktoré môže vylúčiť prítomnosť rakoviny štítnej žľazy.

Liečba:

Uzly štítnej žľazy vyžadujú iba pravidelné monitorovanie a podávanie hormónov štítnej žľazy, ktoré majú utlmiť rast uzlov. U rozmerných uzlov pôsobiacich ťažkosti môže byť niekedy nutné odstránenie časti štítnej žľazy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *