Otrava digoxínom

Otrava digoxínomAko sa otrava digoxínom prejavuje, aké sú jej príčiny a ako ju liečiť? Digoxín je zlúčenina obsiahnutá v rastline známej ako náprstník, ktorá našla významné využitie v medicíne, presnejšie povedané v kardiológii. Dnes už sa digoxín rozhodne nevyužíva tak často ako v minulosti, napriek tomu ho však nájdeme v medikácii mnohých interných pacientov.

Využitie digoxínu


Zlúčenina digoxín sa využíva ako liek rovnakého mena. Skrátene povedané je dnes hlavnou indikáciou pacient so srdcovým zlyhávaním, ktoré má navyše rýchlejšiu tepovú frekvenciu pri fibrilácií predsiení.

Uplatňuje sa upokojujúci a spomaľujúci efekt digoxínu na srdcový sval.

Otrava digoxínom a jej príčiny

Digoxín má veľmi úzke terapeutické rozmedzie, tj. je pri sebe veľmi blízko účinná hladina a toxická hladina.

Denná dávka väčšiny chorých sa pohybuje len okolo pätiny až desatiny miligramu denne, predávkovanie je veľmi jednoduché a jeho riziko je vyššie u pacientov s chronickým zlyhávaním pečene.

Prejavy otravy

U postihnutého človeka dochádza väčšinou k znepravidelneniu a spomaleniu srdcového rytmu (tzv. bradykardia), niekedy v dôsledku vzniku AV blokád.

Pomalá srdcová akcia môže vyvolať srdcové zlyhávanie. Chorý má zvýšené riziko vzniku závažných porúch rytmu vrátane komorovej tachykardie a fibrilácie komôr.

Pacient sa celkovo väčšinou cíti zle, môže ho bolieť na hrudi, môže cítiť nepríjemný silný (aj keď väčšinou skôr pomalý) tlkot srdca a často sa nadmerne potí.

Pomerne často boli u otravy digoxínom popisované ťažkosti charakteru bolestí hlavy, zmätenosti a porúch videnia v zmysle poruchy vnímania farieb (žlté a zelené videnie).

Diagnostika

Pokiaľ sa u človeka užívajúceho digoxín prejavia niektoré z vyššie uvedených príznakov, potom je vhodné urobiť krvný náber, v ktorom možno jednoducho hladinu digoxínu stanoviť.

Otrava digoxínom a jej liečba

Samozrejmosťou je okamžité vysadenie lieku obsahujúceho digoxín a ďalej podporná liečba pri prípadnom srdcovom zlyhávaní.

Pri ťažkej bradykardii je tu aj možnosť vykonať dočasnú kardiostimuláciu, kedy sa zjednodušene povedané pacient napojí na prístroj, ktorý funguje podobne ako kardiostimulátor.

Ak sa u otráveného začínajú objavovať vážne poruchy rytmu, potom sa podávajú lieky zo skupiny antiarytmík pre zachovanie správneho rytmu.

Existuje aj špeciálna protilátka, ktorá digoxín deaktivuje, ale jej použitie je pre jej vysokú cenu veľmi zriedkavé.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/otrava-digoxinem

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button