Infekcia mäsožravými baktériami
Infekcia mäsožravými baktériami je medzi laikmi známy pojem, ktorý je v skutočnosti trochu nepresný. Ide však o značne nebezpečné infekcie, ktoré môžu postihnutého ohroziť na živote.
Príčiny infekcie mäsožravými baktériami
Infekcia mäsožravými baktériami je odborne nazývaná ako nekrotizujúca fasciitída a ide o ťažké poškodenie tkanív pôsobením bakteriálnej infekcie.
Najčastejšími vyvolávajúcimi činiteľmi sú baktérie zo skupiny streptokokov. K poškodeniu pritom nedochádza tak, že by baktérie tkaniva konzumovali, „len“ ich poškodia svojimi toxínmi.
Zvýšené riziko majú ľudia s oslabenou imunitou, u ktorých je vyššia pravdepodobnosť nekontrolovaného rozšírenia inak menej nebezpečných infekcií.
Prejavy
Baktérie napadnú pomerne agresívne kožu a podkožné tkanivo za vzniku rozsiahleho flegmonózneho zápalu.
Infekcia prebieha za dramatických okolností s rýchlym zhoršením stavu. Je väčšinou prítomná horúčka a celkové príznaky infekcie, postihnuté tkanivá začnú odumierať – mení sa farba tkanív do fialova, koža a podkožie sú výrazne bolestivé a pohmatom môžeme cítiť praskot plynu. Stav môže ľahko prejsť do sepsy a šokového stavu.
Diagnostika
Okrem príznakov a nálezu na postihnutých tkanivách sú prítomné klasické známky infekcie v krvných odberoch (vysoké CRP, zvýšený počet bielych krviniek, apod.).
Hĺbku a rozsah poškodenia tkanív v mieste infekcie možno zhodnotiť pomocou zobrazovacích metód (ultrazvuk, CT vyšetrenie).
Liečba infekcie mäsožravými baktériami
Infekcia mäsožravými baktériami sa musí začať liečiť čo najskôr a musí byť agresívna.
Základom sú pochopiteľne silné vnútrožilovo podávané antibiotiká vo vysokých dávkach, antibiotická terapia je doplnená symptomatickou liečbou so snahou udržať dostatočné okysličenie tkanív a fungujúci krvný obeh.
Ak je tkanivové poškodenie príliš vážne, musia nastúpiť chirurgovia, odstrániť odumreté tkanivo a vyčistiť vzniknuté rany.
V mnohých prípadoch je nutné vykonať amputáciu postihnutých končatín a tak chorému zachrániť život.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/masozrave-bakterie
Použité zdroje: základné zdroje textu