Brucelóza

BrucelózaBrucelóza je infekčné ochorenie, ktoré sa však v SR nevyskytuje. A to je dobre, pretože ide o dosť problematickú infekciu s tendenciou ku chronickému priebehu.

Brucelóza a jej príčiny


Ochorenie vyvolávajú brucely, čo je skupina baktérií. Ochorenie má aj veľa iných názvov ako je Bangova horúčka, Krymská horúčka, Maltská horúčka alebo Stredomorská horúčka. To veľa vypovedá o jej výskyte, ktorý bol historicky častejší v Stredomorí.

V dnešnej dobe sa však brucelóza už nevyskytuje vo vyspelých štátoch a nájdeme ju skôr v necivilizovaných rozvojových krajinách s nedostatočnými hygienickými štandardmi.

Baktérie sa vyskytujú u viacerých zvierat (dobytok, kozy, ovce, ošípané, psi) a človek sa môže nakaziť z ich tepelne nedostatočne upraveného mäsa alebo iných živočíšnych produktov (napr. nepasterizované mlieko, syry).

Prejavy

Po nákaze sa za 2-4 týždne objavujú známky infekcie ako sú horúčky, bolesti svalov, kĺbov, slabosť a nadmerné potenie.

Pomerne často je prítomné zväčšenie uzlín a zväčšenie sleziny, v akútnej fáze býva zaťažená pečeň so zvýšením pečeňových testov.

V niektorých prípadoch sa môže rozvinúť zápal srdcovej svaloviny (myokarditída), ktorá nositeľa ohrozuje poruchami rytmu a srdcovým zlyhávaním.

U tehotných žien môže infekcia brucely vyvolať predčasný pôrod alebo spôsobiť potrat.

Prevencia

V oblastiach s výskytom brucelózy je nutné dodržiavať hygienické opatrenia pri pracovníkovi v potravinárskom priemysle a tepelne upravovať živočíšne produkty ako je mäso a mliečne výrobky.

Diagnostika

Pri podozrení sa väčšinou vykoná kultivačné vyšetrenie krvi (hemokultúry) alebo iných telesných tekutín, v ktorých môžu byť baktérie nájdené.

Ďalšou možnosťou je sérologické vyšetrenie krvi s preukazom protilátok brucelózy.

Liečba

Choroba sa lieči antibiotikami.

Brucely sú nanešťastie relatívne odolné, a preto sa musí podávať kombinácia viacerých antibiotík podávaných po dlhú dobu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bruceloza

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button