Vyliec.sk > Choroby > Brucelóza

Brucelóza

BrucelózaBrucelóza je infekčné ochorenie, ktoré sa však v SR nevyskytuje. A to je dobre, pretože ide o dosť problematickú infekciu s tendenciou ku chronickému priebehu.

Brucelóza a jej príčiny


Ochorenie vyvolávajú brucely, čo je skupina baktérií. Ochorenie má aj veľa iných názvov ako je Bangova horúčka, Krymská horúčka, Maltská horúčka alebo Stredomorská horúčka. To veľa vypovedá o jej výskyte, ktorý bol historicky častejší v Stredomorí. V dnešnej dobe sa však brucelóza už nevyskytuje vo vyspelých štátoch a nájdeme ju skôr v necivilizovaných rozvojových krajinách s nedostatočnými hygienickými štandardmi.

Baktérie sa vyskytujú u viacerých zvierat (dobytok, kozy, ovce, ošípané, psi) a človek sa môže nakaziť z ich tepelne nedostatočne upraveného mäsa alebo iných živočíšnych produktov (napr. nepasterizované mlieko, syry).

Prejavy

Po nákaze sa za 2-4 týždne objavujú známky infekcie ako sú horúčky, bolesti svalov, kĺbov, slabosť a nadmerné potenie. Pomerne často je prítomné zväčšenie uzlín a zväčšenie sleziny, v akútnej fáze býva zaťažená pečeň so zvýšením pečeňových testov. V niektorých prípadoch sa môže rozvinúť zápal srdcovej svaloviny (myokarditída), ktorá nositeľa ohrozuje poruchami rytmu a srdcovým zlyhávaním. U tehotných žien môže infekcia brucely vyvolať predčasný pôrod alebo spôsobiť potrat.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prevencia

V oblastiach s výskytom brucelózy je nutné dodržiavať hygienické opatrenia pri pracovníkovi v potravinárskom priemysle a tepelne upravovať živočíšne produkty ako je mäso a mliečne výrobky.

Diagnostika

Pri podozrení sa väčšinou vykoná kultivačné vyšetrenie krvi (hemokultúry) alebo iných telesných tekutín, v ktorých môžu byť baktérie nájdené. Ďalšou možnosťou je sérologické vyšetrenie krvi s preukazom protilátok brucelózy.

Liečba

Choroba sa lieči antibiotikami. Brucely sú nanešťastie relatívne odolné, a preto sa musí podávať kombinácia viacerých antibiotík podávaných po dlhú dobu.

Brucelóza

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.