Akromegália

akromegáliaAkromegália je vzácna hormonálna porucha, ktorá so sebou nesie celé množstvo rozličných komplikácií. Pacienta s akromegáliou možno s istou pozornosťou a skúsenosťami spoznať už na prvý pohľad a aj preto sú informácie o akromegálii dôležité.

Akromegália súvisí s funkciou hypofýzy. Hypofýza je tkanivo spojené krátkou stopkou s mozgom a produkuje veľké množstvo hormónov. Nás v tejto chvíli bude zaujímať, že v hypofýze sa vyrába somatotropný hormón čiže somatropín (STH). Účinok somatotropínu je pestrý, všeobecne povedané má vplyv na rast organizmu už od detského veku.

Práve STH vďačíme za našu výšku. Ak sa tvorba STH hypofýzou zvýši už v detskom veku, vznikne ochorenie nazývané gigantizmus. Jedinec postihnutý gigantizmom vyzerá úplne symetricky, má „iba“ veľkú výšku.

Ak sa tvorba STH zvýši až v dospelom veku, keď už do výšky rásť nemôžeme, vzniká práve akromegália.

Akromegália je teda choroba, kedy sa u jedinca v dospelom veku náhle zvýši tvorba somatotropného hormónu v hypofýze.

Príčiny akromegálie


Príčinou je najčastejšie nezhubný nádor hypofýzy, ktorého bunky začnú nekontrolovane vyrábať a do krvi vylučovať hormón STH.

Prejavy akromegálie

Prejavy choroby sú pozvoľné. Pri dlhodobom pôsobení STH má náš organizmus tendenciu rásť a bunky sa množiť.

Klasický rast do výšky daný predlžovaním kostí je však možný len do konca dospievania. U dospelého človeka dôjde nadmerným pôsobením STH k nesúmernému zväčšovaniu okrajových častí tela – najmä rúk, nôh, genitálií a častí tváre.

Chorý si vraj často všimne toho, že sú mu zrazu malé topánky a musí si kúpiť väčšie. Na tvári dochádza k zväčšeniu jazyka a čeľustí.

Zväčšením čeľustí sa zuby dostanú od seba a môžu medzi nimi byť medzery. Kazivosť zubov sa zvýši.

Postihnutým môže biť aj srdce, ktoré sa zväčší a prestáva plniť svoju funkciu krvnej pumpy. Stav so sebou nesie známky kardiomyopatie a môže sa objaviť srdcové zlyhávanie. U chorých sa často rozvíja obezita a môže byť prítomná zvýšená hladina cukru v krvi.

Významným rizikom je vznik početných nezhubných nádorov v hrubom čreve, ktoré sa však vo vysokom percente časom zvrhávajú v nádory zhubné – tj. častejšie vzniká rakovina hrubého čreva.

Diagnostika

Lekár môže vysloviť podozrenie už zo vzhľadu chorého. Podozrenie potvrdíme či vyvrátime zistením hladín STH.

STH sa v praxi zisťuje nepriamo, ale to je trochu zložité a nemá zmysel to rozpisovať. Nutné je aj vyšetrenie mozgu (hypofýzy) zobrazovacími metódami ako je CT vyšetrenie alebo magnetická rezonancia.

Liečba akromegálie

Proti somatotropínu možno použiť lieky, ktoré majú opačné účinky k STH alebo modernejšie látky, ktoré priamo zablokujú účinok somatotropínu.

Ak je nájdený nádor v hypofýze, je nutné ho odstrániť. To možno urobiť buď chirurgicky (obtiažny zákrok) alebo cieleným ožiarením (napr. pomocou Leksellovho gama noža).

Súčasťou starostlivosti o pacienta by mala byť aj kolonoskopická kontrola hrubého čreva s nájdením a odstránením všetkých nezhubných nádorov, ktoré v ňom pôsobením STH vznikli.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/akromegalie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button