Syndróm čínskej reštaurácie

Čo je to syndróm čínskej reštaurácie, aké má príčiny a ako sa prejavuje? Ako syndróm čínskej reštaurácie sa označujú ťažkosti, ktoré niektorí návštevníci týchto zariadení pociťovali po čínskom jedle.

Príčiny syndrómu čínskej reštaurácie


Príčina nie je známa, môže sa jednať o reakciu organizmu na exotickú stravu.

Z lekárskeho hľadiska je zaujímavá úloha zlúčeniny známej ako glutamát. Glutamát sa v čínskej kuchyni (na rozdiel od tej našej) bežne používa ako ochucovadlo.

Na druhú stranu sa glutamát vyskytuje aj v našich telách, a to dokonca v mozgu. V ňom je glutamát jedným z neuromediátorov, tj. zlúčenina prenášajúca nervové vzruchy.

Je možné, že glutamát podaný z vonkajšieho prostredia naruší u niektorých ľudí rovnováhu mediátorov v mozgu a to vedie potom k najrôznejším subjektívnym ťažkostiam?

Možné to je. Je však tiež možné, že sa jedná o alergickú reakciu na tento glutamát, tj. o určitú formu potravinovej alergie.

Prejavy

Ľudia s týmto syndrómom trpia bolesťami hlavy, sčervenaním, potením, búšením srdca a niekedy aj bolesťami na hrudi.

Niekedy sa vyskytujú neurčité vnemy sprostredkované nervovým systémom, ako je napríklad brnenie či svrbenie okrajových častí tela, pocit tlaku na lícach, stuhnutie čeľuste a pod. Niekedy vznikne záchvat dýchavičnosti, ktorý sa ale nepodobá na záchvat astmy.

Diagnostika

Diagnózu určíme z anamnézy – ak charakteristické prejavy nasledovali krátko po návšteve čínskej reštaurácie, či konzumácií čínskeho jedla pri inej príležitosti, je diagnóza syndrómu čínskej reštaurácie veľmi pravdepodobná.

Prevencia

Ak má niekto problémy tohto typu, nemal by sa stravovať v čínskych reštauráciách a jesť domácu stravu bez pridaného glutamanu.

Liečba

Liečba nie je väčšinou potrebná, symptómy majú tendenciu pomerne rýchlo samovoľne vymiznúť. Lekársky zásah je nutný len pri ťažkých príznakoch.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/syndrom-cinske-restaurace

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button