Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Sweetov syndróm

Sweetov syndrómSweetov syndróm je zriedkavé a nie celkom prebádané kožné ochorenie. Vyskytuje sa skôr u ľudí nad 50. rokom veku. Zaujímavé informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tohto syndrómu sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Sweetov syndróm a jeho príčiny


Príčiny zatiaľ nie sú úplne prebádané. Uvažuje sa o určitom genetickom predpoklade k vzniku syndrómu, častejší výskyt je zrejme u chorých s krvnými chorobami ako sú leukémia a u ľudí trpiacich autoimunitnými chorobami.

Môže vzniknúť aj po niektorých liekoch, ako sú napríklad retinoidy, hormonálna antikoncepcia, antiepileptiká a pod.

Prejavy

Choroba sa prejavuje horúčkou, únavou, bolesťami kĺbov a hlavy, zvýšeným množstvom bielych krviniek v krvnom obraze a kožnou vyrážkou. Vyrážka má charakter náhle vzniknutých začervenaných púčikov a vystúpených plôšok.

Pri histologickom vyšetrení sa zistilo, že tieto ložiská sú taktiež preplnené bielymi krvinkami. Vyrážkou býva postihnutá tvár, krk, trup aj končatiny.

Niekedy sa môžu pupienky meniť vo vriedky, čo je nepríjemné.

Diagnostika

Diagnóza sa stanoví z viditeľných prejavov a potom z histologického vyšetrenia vzorky postihnutej kože.

Okrem vlastnej diagnózy Sweetova syndrómu je vhodné u pacienta pátrať po nádoroch (najmä krvných, ako sú leukémia) a autoimunitných chorobách.

Kožná vyrážka u Sweetova syndrómu je totiž akýmsi odrazom týchto vnútorných chorôb na koži.

Liečba

Liečba spadá do kompetencie dermatológov. Podávajú sa najmä kortikoidy, prípadne ďalšie protizápalové a imunitné reakcie tlmiace lieky.

Efekt liečby býva uspokojivý, po jej vysadení má však niekedy vyrážka tendenciu sa vracať. Na druhú stranu má vyrážka niekedy tendenciu vymiznúť aj bez akejkoľvek liečby.

Po vymiznutí vyrážky po nej na koži väčšinou nezostávajú žiadne stopy ani jazvy.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/sweetuv-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button