Postkomočný syndróm
Ako postkomočný syndróm označujeme súbor príznakov, ktoré sa môžu objaviť po otrase mozgu. Má rôzne ťažké formy, niektoré z nich sú dlhodobé a krajne nepríjemné. Zaujímavé informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tohto syndrómu sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.
Postkomočný syndróm a jeho príčiny
Príčinou vedúcou k vzniku syndrómu je otras mozgu.
Ako otras mozgu zjednodušene povedané označujeme úraz hlavy, pri ktorom nie je viditeľné poranenie mozgu na zobrazovacích metódach (CT vyšetrenie, magnetická rezonancia), a ktoré je spojené s bolesťou hlavy a zvracaním.
Predpokladá sa však, že hoci nie je na zobrazovacích metódach vidieť, dochádza pri otrase mozgu k poraneniu axónov (dlhých nervových vlákien v mozgu), čo označujeme ako difúzne axonálne poranenie. A práve na podklade difúzneho axonálneho poranenia zrejme vzniká postkomočný syndróm.
Aspoň krátkodobé ťažkosti charakteru postkomočného syndrómu udáva viac než 50% ľudí po otrase mozgu.
Prejavy
Tento syndróm syndróm trvá týždne až mesiace po prekonanom úraze.
Jeho prejavy sú veľmi pestré a môžu zahŕňať bolesti hlavy, nadmernú dráždivosť, nepokoj, poruchy spánku, depresiu, poruchy koncentrácie, občasné poruchy pamäti a mnohé ďalšie.
Ak sa otras mozgu stane nejakému psychicky nestabilnému jedincovi, máme prakticky isté, že sa prípadný postkomočný syndróm bude výrazne zosilňovať jeho psychickými ťažkosťami, ktoré však boli prítomné už pred úrazom.
Diagnostika
Postkomočný syndróm môže byť diagnostikovaný na základe príznakov pacienta, ktoré začali po úraze hlavy, ktorý mal charakter otrasu mozgu.
Nie je objektívne vyšetrenie, ktoré by diagnózu mohlo potvrdiť, čo dáva istú pôdu ľuďom, ktorí svoje ťažkosti po úraze iba predstierajú alebo neúmerne zvyšujú.
Liečba postkomočného syndrómu
Liečba postkomočného syndrómu v podstate neexistuje, pri bolestiach možno užívať lieky proti bolesti, inak možno odporučiť pokoj, dostatočný príjem nealkoholických tekutín, vyhýbanie sa hluku a prudkému osvetleniu.
Ak dominujú psychické ťažkosti, môže pomôcť psychoterapia a v niektorých prípadoch aj antidepresíva.
V takom prípade je však správne sa pýtať, či ťažkosti boli spôsobené úrazom, alebo nie.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/postkomocni-syndrom
Použité zdroje: základné zdroje textu