Münchhausenov syndróm

Münchhausenov syndróm -psychiatriaMünchhausenov syndróm je psychiatrická porucha, ktorá negatívne postihuje najmä okolie chorého. Postihnutý má potrebu získavať sympatie okolia predstieraním najrôznejších chorôb. Je ťažké určiť, nakoľko sa jedná o úmysel a nakoľko o nevedomú činnosť.

Prejavy Münchhausenovho syndrómu


Jedinci s Münchhausenovým syndrómom s obľubou vyhľadávajú lekára s najrôznejšími ťažkosťami a spokojne sa nechávajú vyšetrovať, prípadne liečiť.

V dnešnej dobe modernej medicíny, kedy sú na jednu stranu dostupné najrôznejšie vyšetrovacie metódy a na druhú stranu majú lekári permanentný strach zo súdnych žalôb, je to pre podobných pacientov ideálne prostredie.

Vyšetrenia vychádzajú negatívne, ale vzhľadom k faktu, že pacient trvá na pretrvávaní ťažkostí, vyšetrenia sa časom opakujú.

Psychiatrická liečba

Münchhausenov syndrómAkákoľvek spolupráca je veľmi obtiažna, pacient zvyčajne odchádza z nemocnice nespokojný, ale po čase sa vracia.

Bludný kruh sa opakuje, kým lekári neprestanú pacienta vyšetrovať a zaistia mu starostlivosť psychiatra. V takom prípade však riskujú pacientov hnev.

Psychiatrické vyšetrenie a následná psychiatrická liečba (pomocou liekov a psychoterapie) je však jedinou možnosťou, ako stav ,,pacienta“ zlepšiť.

Spolupráca postihnutého a náhľad na psychiatrickú podstatu problému je dôležitý.

Münchhausenov syndróm by proxy (vražedná starostlivosť)

Krajne odporným a nebezpečným je Münchhausenov syndróm by proxy [baj PROXI] čiže Münchhausenov syndróm v zastúpení, kedy sa rodič (v drvivej väčšine matka) snaží upútať pozornosť a získať sympatie okolia predstieraním najrôznejších chorôb u svojho dieťaťa. Veľakrát sa pritom neštíti dieťaťu ublížiť.

Dieťa takto postihnutého rodiča trávi svoje detstvo v nemocnici a je opakovane invazívne vyšetrované.

Matka mu môže podávať najrôznejšie lieky, ktoré vyvolávajú ťažkosti, napríklad lieky proti zápche na vyvolanie hnačiek a dehydratácie. Po odobratí dieťaťa z „starostlivosti“ matky jeho ťažkosti vymiznú.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/munchhausenuv-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button