Mikuliczov syndróm
Mikuliczov syndróm [mikuličov] je vzácnejší stav, ktorý je spojený s chronickým zdurením slinných a slzných žliaz. Častejšie postihuje ženy a objavuje sa skôr v strednom veku. Viac zaujímavých informácií o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tohto syndrómu sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
Mikuliczov syndróm a jeho príčiny
Príčina vzniku Mikuliczova syndrómu je nejasná. Predpokladá sa, že ide o autoimunitný zápalový proces, ktorý postihuje žľazy na krku.
Vo zväčšených žľazách je možné nájsť vysoké množstvo bielych krviniek zo skupiny lymfocytov.
U veľa ľudí vzniká Mikuliczov syndróm ako dôsledok prítomnosti iných chorôb (Sjögrenov syndróm, tuberkulóza, systémový lupus, lymfómy, leukémia a ďalšie).
Prejavy
U Mikuliczovho syndrómu sa zväčšujú slinné a slzné žľazy, pričom dobre viditeľné a hmatateľné je predovšetkým zväčšenie podčeľustných a príušných žliaz.
Spolu so zväčšením žliaz sa objavuje porucha ich funkcie – sucho v ústach (so zvýšenou kazivosťou zubov a zápachom z úst) a nedostatkom sĺz.
Okrem žliaz sa môže objaviť aj zväčšenie mandlí a mäkkých tkanív krku.
Diagnostika
Zväčšenie slzných a slinných žliaz môže byť viditeľné prostým pohľadom, zhodnotené pohmatom a potvrdené ultrazvukom.
Veľmi dôležité je vykonanie biopsie niektorej zo žliaz a vyšetrenie vzorky pod mikroskopom, ktoré preukáže výraznú prítomnosť lymfocytov.
Pri podozrení na tento syndróm by sme mali pátrať aj po prítomnosti ďalších vyššie spomínaných súvisiacich chorôb (viď. vyššie).
Liečba Mikuliczovho syndrómu
Terapia je symptomatická. Do očí sa aplikujú umelé slzy, ktoré bránia vysychaniu očí a odporúča sa pravidelný prísun tekutín ako náhrady chýbajúcich slín.
Ak je prítomná niektorá zo zmienených súvisiacich chorôb, treba ju liečiť a to môže viesť k vymiznutiu syndrómu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/mikuliczuv-syndrom
Použité zdroje: základné zdroje textu