Bantiho syndróm

Bantiho syndróm je označenie pre stav, keď sa z nie celkom jasnej príčiny dlhodobo hromadí žilová krv v slezine a v portálnej žile – jedná sa teda o tzv. portálnu hypertenziu. Hoci je portálna hypertenzia zvyčajne spôsobená cirhózou pečene, u Bantiho syndrómu cirhózu nepreukazujeme. Odborne sa preto pre Bantiho syndróm používa aj termín necirhotická portálna hypertenzia. Čo tento syndróm spôsobuje a aké sú jeho prejavy, a možnosti liečby?

Príčiny Bantiho syndrómu


Príčiny nie sú celkom jednoznačné. Dochádza k narušeniu odtoku žilovej krvi zo sleziny, niekedy je zhoršený aj prietok krvi portálnou žilou.

Môže sa jednať o vrodené vady týchto žíl, alebo uzáver žíl veľkou krvnou zrazeninou, alebo je príčina iná. Nie je to úplne jasné.

Prejavy

V portálnej žile, v žile odvádzajúcej krv zo sleziny a v slezine samotnej sa hromadí krv. Slezina je prekrvená, zväčšená a viac vychytáva a skladuje krvné bunky a doštičky (tzv. hypersplenizmus).

Hromadenie krvi v portálnej žile môže spôsobiť filtráciu tekutín do brušnej dutiny (voda v bruchu sa nazýva ascites).

Zväčšená slezina začne z krvi vychytávať a eventuálne aj odbúravať krvné bunky a to vedie k ich nedostatku v krvi – vzniká chudokrvnosť, nedostatok bielych krviniek a nedostatok krvných doštičiek. Nedostatok krvných doštičiek potom môže byť spojený s častými krvácavými prejavmi.

Výrazné komplikácie môžu spôsobiť pažerákové varixy – horší prietok krvi portálnou žilou vedie ku zvýšeniu prietoku krvi inými cievami, ktoré sa okrem iného nachádzajú v stene pažeráka.

Tieto cievy nie sú na tak veľký prietok krvi stavané a môžu prasknúť. Dôsledkom je masívne krvácanie do tráviaceho traktu.

Prevencia a liečba

Prevencia syndrómu nie je možná. Liečiť syndróm ako taký je tiež nemožné, pretože nepoznáme jeho príčinu.

Liečia sa preto len prejavy choroby – ak sú prítomné pažerákové varixy, ošetrujú sa endoskopickým prístrojom.

Príliš zväčšená slezina môže byť dôvodom pre jej chirurgické odstránenie – to vedie k zlepšeniu krvného obrazu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bantiho-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button