Zolmitriptan

ZolmitriptanZolmitriptan je liek, ktorý sa používa v neurológii na liečbu migrény. Patrí do skupiny antimigreniká, antiserotoniká a jeho účinnou zložkou je zolmitriptán.

Princíp lieku Zolmitriptan


Tento liek je tzv. triptán. Účinná látka zolmitriptán zjednodušene povedané ovplyvňuje serotonínový systém v centrálnom nervovom systéme.

Serotonín patrí medzi dôležité neuromediátory, čo sú zlúčeniny prenášajúce vzruchy medzi nervovými bunkami.

Výsledkom je, že liek pôsobí na tie časti mozgu, ktoré sa podieľajú na vzniku záchvatov migrény.

Využitie

Preparát Zolmitriptan sa používa pri niektorých typov bolesti hlavy, najmä pri akútnej migréne počas záchvatu.

Liek sa nepoužíva na predchádzanie migrény v období mimo záchvatu.

Okrem toho sa môže používať na liečbu bolesti hlavy charakteru cluster headache. Preparát sa môže podávať samostatne alebo v kombinácii s ďalšími liekmi.

Migréna sa prejavuje záchvatovými bolesťami hlavy. Vyskytuje sa u mužov aj u žien, u žien však častejšie.

Migréna sa môže objavovať niekoľkokrát do mesiaca a môže výrazne zhoršiť kvalitu života, a preto netreba zanedbať liečbu.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia.

Zolmitriptan sa vyrába v podobe tabliet a u dospelého človeka sa zvyčajne podáva 1 tableta lieku o sile 2,5 alebo 5 miligramov v prípade rozvíjajúceho sa záchvatu.

Táto dávka môže byť u niektorých ľudí ďalej navýšená, ale opäť iba po priamom dohovore s ošetrujúcim lekárom. Celková denná dávka nemá prekročiť 10 mg. Preventívne podávanie lieku nemá zmysel.

Liek sa užíva s jedlom alebo bez jedla a zapije sa dostatočným množstvom vody. Druhá tableta sa nesmie podať skôr ako 2 hodiny po podaní prvej tablety.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek sa zvyčajne znáša dobre, nežiaduce účinky sú väčšinou mierneho charakteru, sú prechodné a vymiznú spontánne bez ďalšej liečby.

Medzi najčastejšie patria tráviace ťažkosti (nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha), bolesti hlavy a spavosť.

U pacientov, ktorí súbežne užívajú niektoré typy antidepresív, môže užívanie triptánov spôsobiť nebezpečný serotonínový syndróm. Veľmi zriedkavo môžu triptány narušiť okysličenie srdca a tým zhoršiť prejavy ischemickej choroby srdca.

Zolmitriptan nesmú užívať pacienti, ktorí majú vysoký krvný tlak, ischemickú chorobu srdca, zvýšené riziko srdcových ochorenívážne problémy s obličkami alebo pacienti, ktorí v minulosti prekonali mozgovú príhodu alebo prechodnú ischemickú príhodu.

Okrem toho liek nesmú užívať pacienti mladší ako 18 rokov alebo starší ako 65 rokov.

Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov. Liek môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo obsluhe stroja.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button