Zodac
Zodac je liek, ktorý sa využíva proti alergii. Patrí do skupiny antihistaminiká a jeho účinnou zložkou je cetirizín.
Princíp lieku Zodac
Cetirizín je látka, ktorá v organizme dokáže blokovať účinok látky známe ako histamín. Histamín je okrem iného veľmi dôležitý pre priebeh alergických reakcií a jeho vyradenie preto pôsobí protialergicky.
Využitie
Zodac je liek proti alergii, a preto sa využíva najmä na zmiernenie nosových a očných príznakov sezónnej a celoročnej alergickej nádchy.
Okrem toho sa môže využiť aj na zmiernenie prejavov dlhotrvajúcej žihľavky nejasného pôvodu (chronická idiopatická urtikária).
U silných reakcií ako je napríklad anafylaktický šok nie je preparát príliš účinný, ale ak nie je nič iné po ruke, je určite lepší ako nič.
Podávanie
Liek sa vyrába vo forme tabliet o sile 10 miligramov. Pre dospelých a dospievajúcich starších ako 12 rokov je odporúčaná dávka 10 mg jedenkrát denne.
Pre deti vo veku od 6 do 12 rokov je odporúčaná dávka 5 mg dvakrát denne.
Pacientom so stredne ťažkou poruchou funkcie obličiek sa odporúča užívať 5 mg jedenkrát denne. Tablety treba prehltnúť celé a zapiť dostatočným množstvom vody.
Dĺžka liečby závisí od druhu, trvania a priebehu ochorenia a určuje ju výhradne lekár. Okrem tabliet sa Zodac vyrába aj ako vodný roztok či sirup.
Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa nemusia prejaviť u každého pacienta.
Medzi najčastejšie nežiaduce účinky patria tráviace problémy (napr. nevoľnosť), ospalosť, závrat, bolesť hlavy, sucho v ústach a únava.
U niektorých pacientov môže liek spôsobiť zápal hltana (faryngitída) a u detí nádchu.
U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reackie (angioedém), ktorej príznaky sú opuch tváre alebo hrdla a ťažkosti s dýchaním.
Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú ťažkú poruchu funkcie obličiek (závažné zlyhanie obličiek). Okrem toho nie je určený pacientom, ktorí sú mladší ako 6 rokov.
Zodac obsahuje laktózu, a preto nie je určený pre určitú skupinu pacientov.
Použité zdroje: základné zdroje textu