Xeplion

XeplionXeplion patrí do skupiny tzv. antipsychotík (neuroleptík) a jeho účinnou látkou je zlúčenina paliperidón.

Princíp lieku Xeplion


Paliperidón účinkuje na centrálny nervový systém a pomocou ovplyvnenia rôznych receptorov má vplyv na rovnováhu neurotransmiterov v mozgu.

Tieto neurotransmitery sú rôzne chemické zlúčeniny, ktoré sprostredkovávajú prenosy vzruchov medzi neurónmi.

Paliperidón pôsobí na viacero receptorov v nervovom systéme (napr. niektoré dopamínové receptory, receptory pre serotonín, menej silno aj receptory adrenalínu a histamínu).

Výhodou oproti starším antipsychotikám je slabšie ovplyvnenie pohybového systému.

Využitie

Tento liek sa využíva v liečbe niektorých psychotických stavov ako sú určité formy schizofrénie a schizoafektívnej poruchy.

Podávanie

Pre látky tohto typu je vždy veľmi dôležité presne dodržiavať odporúčania predpisujúceho lekára (väčšinou psychiatra) a neužívať ich bez lekárovho vedomia.

Preparát sa vyrába vo forme prášku o sile 25-150 miligramov na prípravu injekčného roztoku.

Dávkovanie je individuálne, prípravok sa podáva 1x mesačne vnútrosvalovo. Prvú injekciu (150 mg) a druhú injekciu (100 mg) tohto lieku dostane pacient do hornej časti ramena s odstupom približne jeden týždeň.

Potom bude dostávať injekciu (v rozsahu 25 mg až 150 mg) buď do hornej časti ramena alebo do sedacieho svalu jedenkrát za mesiac.

Počas liečby týmto liekom sa môžu objaviť závraty, extrémna únava a problémy so zrakom.

Treba to vziať do úvahy v prípade, ak sa vyžaduje úplná ostražitosť, napr. pri vedení vozidla alebo obsluhe strojov. Xeplion môže prejsť z matky na dieťa cez materské mlieko a môže dieťaťu uškodiť. Z tohto dôvodu počas používania tohto lieku pacientka nesmie dojčiť.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Xeplion môže svojim silným vplyvom na centrálny nervový systém spôsobovať útlm, spavosť, sucho v ústach a bolesti hlavy a o niečo zriedkavejšie poruchy hybnosti podobné Parkinsonovej chorobe (avšak menej často ako väčšina ostatných antipsychotík).

Pomerne často sa objavujú tráviace ťažkosti ako sú zmena chuti do jedla (zvýšenie alebo zníženie), zvracanie a zápcha.

Medzi veľmi zriedkavé a nebezpečné komplikácie patria závažné poruchy rytmu a neuroleptický malígny syndróm. Liek sa nesmie užívať spolu s alkoholom pre značne nevyspytateľné zmeny jeho účinku.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button