Xalvobin

XalvobinXalvobin je liek, ktorý je predpisovaný onkológmi. Jedná sa o cytostatikum, čo v tomto prípade znamená preparát zabíjajúci nádorové bunky. Účinnou zložkou lieku je zlúčenina kapecitabín (kapecitabín).

Princíp lieku Xalvobin

Kapecitabín po vstupe do organizmu prechádza niekoľkostupňovou premenou, ktorej výsledkom je zlúčenina 5-fluóruracil. 5-fluóruracil je vlastná účinná látka, ktorá zabíja bunky.

Bolo zistené, že vyššie koncentrácie enzýmov potrebných k vzniku 5-fluorouracilu je v nádorovom tkanive, čo zaisťuje o niečo cielenejší účinok chemoterapie a menšie poškodenie zdravých tkanív.

Využitie

Tento prípraok je veľmi všeobecne povedané indikovaný v liečbe niektorých foriem rakoviny hrubého čreva, rakoviny žalúdka a v určitých situáciách aj rakoviny prsníka.

Terapia je často podávaná aj ľuďom s metastázami spomínaných nádorov k predĺženiu života a môže byť kombinovaná aj s inými cytostatikami.

Presnejšie informácie podľa môjho názoru nie sú potrebné, konkrétne indikáciu a liečbu riadia onkológovia.

Podávanie

Xalvobin sa vyrába v podobe tabliet 150 a 500 miligramov. Preparát je prísne zakázané užívať inak, než ako stanovil predpisujúci lekár.

Bežná dávka u dospelých ľudí sa prepočítava na váhu a povrch tela a závisí na konkrétnom ochorení a celkového zdravotného stavu pacienta.

Nevýhody

Xalvobin môže spôsobiť celý rad nežiaducich účinkov, zrejme najčastejšie tráviace ťažkosti (nechutenstvo, vracanie, hnačky), brnenie končatín, začervenanie plôšok a dlaní (niekedy až vznik pľuzgierov), poruchy krvotvorby (chudokrvnosť, nedostatok bielych krviniek a krvných doštičiek), alergické reakcie a opuchy tkanív.

U niektorých ľudí môže dôjsť k poškodeniu srdcového svalu so zhoršením príznakov ischemickej choroby srdca, alebo so vznikom kardiomyopatie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/xalvobin

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button