Walzera

WalzeraWalzera sa radí do liekovej skupiny sartany. Sartany sú jedny z najvyužívanejších liekov na krvný tlak a užíva ich podstatná časť interne sledovaných pacientov. Účinnou zložkou lieku je zlúčenina valsartan.

Princíp lieku Walzera


Valsartan blokuje bunkové receptory pre zlúčeninu angiotenzín II. Tá vzniká v našom organizme a má mnoho funkcií vrátane zvyšovania krvného tlaku.

Zablokovanie angiotenzínu II je v dôsledku podobného účinku ACE-inhibítora (tie blokujú samotný vznik angiotenzínu II). Sartany a ACE-inhibítory sú preto dosť podobné lieky, nutné však priznať, že ACE-inhibítory sú predsa len o niečo účinnejšie.

Využitie

Preparát Walzera môžeme použiť v podobných indikáciách ako ACE-inhibítory, tj. pri vysokom tlaku u dospelých, detí a dospievajúcich vo veku od 6 do 18rokov a pri chorobách srdca (stavy po infarktoch, srdcové zlyhávanie a pod.).

Vysoký krvný tlak zvyšuje pracovnú záťaž srdca a tepien. Ak sa nelieči, môže poškodiť cievy mozgu, srdca a obličiek a môže vyústiť do mŕtvice a zlyhania srdca alebo obličiek.

Vysoký krvný tlak zvyšuje riziko srdcového infarktu. Zníženie krvného tlaku na normálne hodnoty znižuje riziko vzniku týchto ochorení. 

Sartany sú vhodné v situácii, keď sa vysoký tlak kombinuje s postihnutím obličiek pri cukrovke 1. typu a 2. typu.

Sartany však všeobecne podávame skôr ako druhú voľbu vtedy, keď ACE-inhibítor nemožno použiť (napríklad pri nepríjemnom suchom kašli, ktorý ACE-inhibítory spôsobujú).

Podávanie

Walzera sa dávkuje podľa odporúčania predpisujúceho lekára, väčšinou sa dávka pohybuje od 40 do 160 miligramov podávaných vo forme 1 tablety denne.

Tableta sa môže užívať s jedlom alebo bez jedla. Maximálna denná dávka je 320 miligramov, zvyšuje však riziko nežiaducich účinkov.

Nevýhody

Nežiaduce účinky sú zriedkavé. Preparát môže sám o sebe alebo v kombinácii s inými liekmi na tlak spôsobiť prudké zníženie tlaku a možný kolaps.

V kombinácii s inými liekmi (typicky s Verospiron) môžu sartany vyvolať nebezpečnú hyperkaliemiu. Sartany by nemali byť podávané v tehotenstve a dojčiacim matkám. 

Taktiež sa môžu u pacienta objaviť príznaky angioedému, napríklad opuch tváre, pier, jazyka alebo hrdla, ťažkosti s dýchaním alebo pri prehĺtaní, žihľavka, svrbenie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button