Vyliec.sk > Liek > Victoza

Victoza

VictozaVictoza je liek, ktorý patrí do skupiny antidiabetiká. Jeho využitie nájdeme na liečbu známej chorobycukrovky. Účinnou látkou lieku je liraglutid.


Princíp lieku Victoza

Liraglutid je zlúčenina svojou štruktúrou veľmi podobá ľudskému glukagón-like peptidu-1 (GLP-1). Vďaka tejto podobnosti dokáže liraglutid v organizme stimulovať v pankrease tvorbu inzulínu a naopak tlmiť tvorbu niektorých hormónov zvyšujúcich hladinu krvného cukru. Výsledkom je zmena metabolizmu glukózy a pokles koncentrácie cukru v krvi.

Využitie

Victoza sa používa u pacientov, ktorí trpia cukrovkou 2. typu. Liek môže byť podávaný samostatne alebo v kombinácii s perorálnymi antidiabetikami (ako lieky metformín, pioglitazón, sulfonylurea ),či s inzulínom.

Podávanie

Victoza sa vyrába v podobe roztoku, ktorý sa aplikuje injekčne za pomoci pera. Počiatočná dávka je 0,6 mg aplikovaná jedenkrát denne, počas najmenej jedného týždňa. Po určitej dobe, ktorú presne stanoví lekár, sa dávka ďalej zvyšuje na 1,2 mg jedenkrát denne. Ak hladina glukózy v krvi nie je dostatočne regulovaná dávkou 1,2 mg, lekár môže dovoliť zvýšenie dávky až na 1,8 mg jedenkrát denne.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Victoza sa podáva ako injekcia pod kožu. Injekciu sa nesmie podávať do žily alebo do svalu. Najlepším miestom na podávanie injekcie je predná časť stehien, predná časť drieku (brucho), alebo nadlaktie.

Injekciou sa podáva kedykoľvek počas dňa bez ohľadu na jedlo. Liek sa užíva každý deň v rovnakom čase.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tento liek môže spôsobiť vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta. Medzi najčastejšie nežiaduce účinky patria  tráviace problémy (nevoľnosť, hnačka, zápcha, vracanie). V kombinácii s perorálnymi antidiabetikami sa môže objaviť hypoglykémia, ktorá môže znižovať schopnosť sústrediť sa (tá je potrebná pri riadení vozidla alebo pri obsluhe stroja).

V niektorých prípadoch sa môže u pacienta dostaviť bolesť hlavy, bolesť brucha, poruchy štítnej žľazy (porucha metabolizmu a vyššie riziko vzniku niektorých nádorov štítnej žľazy). U niektorých pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Liek sa neodporúča ženám počas tehotenstva alebo dojčenia. Okrem toho nie je vhodný pacientom, ktorí sú mladší ako 18 rokov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.