Vibrocil

VibrocilVibrocil je liek, ktorý je využívaný pri infekciách nosovej dutiny. Patrí do skupiny otorinolaryngologiká a jeho účinnou látkou sú dimetindén a fenylefrín.

Princíp lieku Vibrocil


Fenylefrín znižuje opuch slizníc. Fenylefrín účinkuje po lokálnej aplikácii na cievy v sliznici, spôsobí ich zúženie a to postupne vedie k stlmeniu opuchu.

Dimetindén je antihistaminikum – pôsobí protizápalovo a tlmí alergické reakcie.

Využitie

Vibrocil najčastejšie užívame na úľavu od opuchu nosovej sliznice (upchatý nos) v prípade prechladnutia, pri akútnej a chronickej nádche, pri sennej nádche alebo inej alergickej nádche (alergia na domový prach, zvieraciu srsť), pri sinusitíde (zápal prinosových dutín).

Okrem toho sa využíva ako pomocný liek pri akútnom zápale stredného ucha.

Na odporúčanie lekára sa môže použiť ako súčasť predoperačnej alebo pooperačnej starostlivosti v prípade operácie nosa.

Podávanie

Vibrocil má viac liekových foriem – nosné kvapky, nosný sprej a nosový gél. Bežná denná dávka pre dospelého človeka sú 3-4 kvapky do oboch nosných dierok.

V prípade nosného spreja je dávka 3-4 streky, a pri nosovom gélu sú to 3-4 aplikácie do nosných dierok. Liek nesmie byť používaný nepretržite dlhšie ako 7 dní.

Tento liek je voľnopredajný.

Nevýhody

Tak ako všetky liek, aj Vibrocil môže spôsobiť nežiaduce účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Vibrocil zvyčajne nemá žiadne výrazné vedľajšie účinky okrem ľahkého pálenia v nose po aplikácii. Pri dlhodobom užívaní môže dôjsť k vysušeniu nosovej sliznice a rastie riziko krvácania z nosa.

Okrem toho dlhodobé alebo nadmerné používanie môže spôsobiť po vysadení lieku opätovný dlhodobý opuch nosovej sliznice, vykazujúci známky závislosti.

Medzi ďalšie nežiaduce účinky, ktoré sú už relatívne zriedkavé, patria bolesti hlavy, búšenie srdca a zvýšenie krvného tlaku. U niektorých pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Liek sa nesmie použiť u pacientov s atrofickým zápalom nosovej sliznice a s glaukómom s úzkym uhlom.

Okrem toho liečba týmto liekom nie je vhodná pre pacientov, ktorí užívajú alebo v predchádzajúcich 14 dňoch užívali inhibítory monoamínooxidázy, označované tiež aj ako antidepresíva.

Liek sa nesmie podávať deťom, ktoré sú mladšie ako 1 rok.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button