Veletri

VeletriVeletri je menej často podávaný liek, ktorý je určený niektorým kardiologickým pacientom. Účinnou zložkou prípravku je zlúčenina epoprostenol.

Princíp lieku Veletri


Epoprostenol patrí medzi prostaglandíny, v našom tele je produkovaný bunkami výstelkami ciev (endotelovými bunkami).

Epoprostenol znižuje tendenciu krvných doštičiek k zrážaniu a navyše pomáha rozširovať krvné cievy, čo vedie k znižovaniu krvného tlaku.

Využitie

Je určený pre pacientov, ktorí trpia určitými formami pľúcnej hypertenzie.

Toto nebezpečné ochorenie je spojené so zvýšením krvného tlaku v pľúcnom riečisku a pri neliečenej pľúcnej hypertenzii dochádza postupne k rozvoju srdcového zlyhania.

Podávanie

Tento liek sa musí podávať len podľa odporúčania predpisujúceho lekára, zvyčajne ide o kardiológa špecializujúceho sa na liečbu pľúcnej hypertenzie.

Liek sa vyrába v podobe prášku na prípravu vodného roztoku, ktorý sa podáva formou pomalej kontinuálnej intravenóznej infúzie. Presná dávka je prísne individuálna.

Nevýhody

Veletri môže spôsobiť mnoho nežiaducich účinkov a môže byť potenciálne nebezpečný pri kombinácii s inými liekmi, čo je ďalší dôvod, prečo je jeho podávanie viazané na skúsených kardiológov zaoberajúcich sa problematikou pľúcnej hypertenzie.

U používateľov sa môžu objaviť najrôznejšie tráviace ťažkosti, alergické reakcie, bolesti hlavy, poruchy krvotvorby (najčastejšie rozvoj chudokrvnosti), búšenie srdca, bradykardia, zvýšenie pečeňových testov a epizódy príliš silného poklesu krvného tlaku.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/veletri

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button