Vantavo

Vantavo je liek predpisovaný u ochorení kostí, ktorý patrí medzi bisfosfonáty. Jeho účinná látka je metabolit kyseliny alendrónovej (alendronát) a okrem toho liek obsahuje aj vitamín D.
Obsah článku:
Vantavo a jeho princíp
Alendronát pôsobí v kostiach, kde tlmí aktivitu tzv. osteoklastov, čo sú bunky odbúravajúce kostnú hmotu.
Okrem toho alendronát zlepšuje mineralizáciu kostí. Vitamín D zlepšuje vstrebávanie vápnika v čreve a tiež je dôležitý pre mineralizáciu kostí.
Využitie
Vantavo sa najčastejšie používa u stavov spojených s rednutím kostí. Zrejme najčastejšou indikáciou je osteoporóza u žien po menopauze.
Preparát je vhodný u ľudí, ktorí zároveň majú nedostatok vitamínu D.
Podávanie
Vantavo sa vyrába v tabletkách o sile 70/2800 až 70/5600 (70 miligramov alendronátu a 2800-5600 medzinárodných jednotiek vitamínu D).Odporúčaná dávka je jedna tableta raz týždenne.
Pacientky je potrebné poučiť, že v prípade, že vynechajú dávku lieku , majú užiť jednu tabletu ráno potom, čo si spomenú.
Nesmú užívať dve tablety v rovnaký deň, ale musia opäť užívať jednu tabletu raz týždenne v pôvodne zvolený deň. Kvôli povahe chorobného procesu pri osteoporóze je prípravok určený na dlhodobé užívanie. Optimálne trvanie liečby osteoporózy bisfosfonátmi nebolo stanovené.
Potreba trvania liečby musí byť na individuálnej úrovni pravidelne revidovaná na základe prínosov a potenciálnych rizík lieku , najmä po 5 alebo viac rokoch podávania.
Ak je príjem vápnika v potrave nedostatočný, potom by pacientky mali dostávať doplnkovo kalcium.
Nevýhody
Vantavo môže spôsobiť rôzne tráviace ťažkosti (nechutenstvo, nevoľnosť, zvracanie) a niekedy sa po užití objaví zvýšená teplota s bolesťami svalov, kostí a kĺbov.
U niektorých dlhodobejších používateľov sa objavili očné zápaly a vzácne aj alergické reakcie. Alendronát môže spôsobiť lokálne podráždenie sliznice hornej časti gastrointestinálneho traktu.
Vzhľadom na možnosť zhoršenia základného ochorenia je nutná opatrnosť v prípadoch, keď sa alendronát podáva pacientkam s aktívnymi problémami hornej časti gastrointestinálneho traktu, ako je dysfágia, ochorenie pažeráka, gastritída, duodenitída, vredy, prípadne závažné ochorenie gastrointestinálneho traktu v nedávnej minulosti (počas predchádzajúceho roka), ako je peptický vred alebo aktívne gastrointestinálne krvácanie alebo operácia hornej časti gastrointestinálneho traktu, okrem pyloroplastiky.
U pacientok, u ktorých bol diagnostikovaný Barrettov pažerák, musí ošetrujúci lekár individuálne zvážiť prínosy a možné riziká pri podaní alendronátu.
Relatívne zriedkavo sa pri užívaní bisfosfonátov môžu objaviť ložiskové kostnej nekrózy (odumretie časti kostí).
V niektorých prípadoch môžu bisfosfonáty zaúčinkovať príliš silno a spôsobiť pokles vápnika v krvi so vznikom kŕčov a rôznych porúch rytmu.
Použité zdroje: základné zdroje textu