Tisercin
Tisercin patrí do skupiny tzv. antipsychotík (neuroleptík) a jeho účinnou látkou je zlúčenina levomepromazín.
Princíp lieku Tisercin
Levomepromazín účinkuje na centrálny nervový systém a pomocou ovplyvnenie niektorých receptorov má vplyv na rovnováhu neurotransmiterov v mozgu.
Tieto neurotransmitery sú rôzne chemické zlúčeniny, ktoré sprostredkovávajú prenosy vzruchov medzi neurónmi. Levomepromazín blokuje najmä dopamínové receptory.
Využitie
Tisercin má silný antipsychotický a analgetický (bolesť tlmiaci) efekt. Využíva sa v liečbe niektorých psychotických stavov, typicky u schizofrénie.
Využiteľný je okrem toho aj ako liek na bolesť vhodný do kombinačnej terapie.
V injekčnej forme možno podať pri akútnom delirantným stave s nepokojom vrátane delíria tremens, ktoré vzniká v rámci odvykania alkoholu.
Podávanie
Pre látky tohto typu je vždy veľmi dôležité presne dodržiavať odporúčania predpisujúceho lekára (väčšinou psychiatra) a neužívať ich bez lekárovho vedomia. Liečba sa má začínať nízkymi dávkami, ktoré sa môžu – na základe individuálnej znášanlivosti – postupne zvyšovať.
Po zlepšení sa dávka zníži na individuálne stanovenú udržiavaciu dávku. Tisercin existuje v tabletovej forme o sile 25 miligramov.
Podáva sa v jednej až dvoch denných dávkach, bežná dávka u dospelého sa pohybuje medzi 50-200 miligramy.
Okrem toho existuje liek aj v injekčnej forme k vnútrosvalové podanie pri akútnych psychózach s nepokojom.
Počas liečby Tisercinom a 4-5 dní po jej skončení je prísne zakázané požívať alkoholické nápoje.
Na začiatku liečby pacient nesmie viesť vozidlo alebo obsluhovať stroje počas individuálne určeného časového obdobia. Neskôr je potrebné poradiť sa s lekárom, ktorý rozhodne či sú ďalšie obmedzenia potrebné alebo nie.
Nevýhody
Preparát môže pri pravidelnom užívaní spôsobiť únavu, spavosť, sucho v ústach, bolesti hlavy a poruchy hybnosti podobné Parkinsonovej chorobe.
Pomerne často sa objavia aj tráviace ťažkosti ako sú zmena chuti do jedla (zvýšenie alebo zníženie), zvracanie a zápcha.
Relatívne časté sú poruchy sexuálneho charakteru, najmä impotencia a vymiznutie libida. Medzi veľmi zriedkavé a nebezpečné komplikácie patria závažné poruchy rytmu a neuroleptický malígny syndróm.
Liek sa nesmie užívať spolu s alkoholom pre značne nevyspytateľné zmeny jeho účinku.
Použité zdroje: základné zdroje textu